Stočený tachometr je častý problém. Odhalit ho pomůže pohled na správná místa

Jezdíte často, ale vaše současné vozidlo už vám začíná dosluhovat? Uvažujete o koupi nového vozu, nicméně to nákup zcela nového vozu ze salonu nevidíte? Vaše finanční možnosti vám dovolují dívat se pouze po použitých, resp. ojetých vozech? Pokud ano, pak byste si při výběru měli dávat pozor na spoustu faktorů, které vám v budoucnu mohou ušetřit spoustu času, peněz a trápení. Ne vždy jsou totiž nabízené ojetiny v takovém stavu, ve kterém je prodejci nabízejí. To se samozřejmě v budoucnu nemusí vůbec vyplatit, což potvrzuje mnoho lidí, kteří si ojetiny s falešným stavem koupili. Následně jim přibyly nejen starosti, ale také museli vypláznout velké množství peněz za opravy a další věci.

Předcházení podezření

Pokud si tedy chcete pořídit nové vozidlo, resp. ojetinu, pak byste si měli při výběru dát pozor na několik věcí. Dnes se podíváme na jednu velmi důležitou věc, na kterou byste při výběru měli dbát zvýšené pozornosti. Tím je samozřejmě otázka stočeného tachometru. Tato oblast je velmi náročná, neboť auta, kterým byl tachometr stočen, bývají těžko zjistitelná, resp. zda s ním bylo v minulosti manipulováno. Prodejci velmi často vymění celou řadu věcí na vozidle, aby tím předešli podezření. Nyní si tedy ukážeme, na co je dobré se soustředit, abychom poznali, zda bylo s tachometrem manipulováno.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Volant a pedály

Jako první je dobré zaměřit se na ovládací prvky vozidla. Právě ovládací prvky jsou zásadní bodem, který lze zcela viditelně poznat. Opotřebení ovládacích prvků v interiéru vozidla nám může pomoci poznat, do jaké míry bylo s vozidlem zacházeno a podle toho můžeme posoudit, zda uváděný počet najetých kilometrů odpovídá skutečnému stavu. Zaměřte se na volant, který by po najetí 100 tisíc kilometrů měl mít jiný přetřes. Stejně tak se podívejte na opotřebení pedálů, jejichž textura po dlouhém používání mizí.

Mohlo by vás zajímat:  Petrolhead celebrity - Henry Blight (Tobey) Halicky

Sedadla a plasty

Důležitou věcí, podle které se lze při výběru orientovat, jsou sedadla. Rovněž se jedná o pozorovatelnou věci z hlediska interiéru. Zaměřte se na čalounění a potahy sedadel. U málo používaného vozidla budou sedadla v lepším stavu a nebudou tak opotřebovaná než u hodně používaných vozidel. Dobrým ukazatelem je boční levá část řidičova sedadla, která může ukázat, jak často řidič nasedal a vysedal, a tudíž kolik jezdil. Je ovšem nutné brát v potaz váhu řidiče, pohlaví řidiče a spoustu dalších faktorů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovládací prvky vozidla jsou důležitým ukazatelem a z velké části jsou tvořeny z plastu. Plastové díly často podléhají opotřebování, a proto se podle nich jde také orientovat. Pokud byly plastové díly hodně používány, je možné na nich vidět opotřebování tím, že se začne objevovat například bílý povrch. Zaměřte se na tlačítka a jiná hodně používaná místa.

Dokumentace vozu

Dokumentace vozu, resp. jeho historie, nám může také v mnohém pomoci. Podle servisní knížky, kterou by mělo každé vozidlo mít, snadno poznáte, co s autem bylo prováděno, kdy a kde. Můžete si tak sami posoudit, zda je nabízené vozidlo ve stavu, v jakém by podle knížky mělo být. Berte na vědomí, že dokumentace vozu a jeho historie může hodně napovědět, zda bylo s autem manipulováno.

Prozkoumat a posoudit

Možná se vám to bude zdát divné, ale rozhodně se vyplatí vozidlo před nákupem prohnat nějakou internetovou databází. Snadno tak zjistíte, zda nebylo vozidlo třeba kradené atd. a vyhnete se tak nepříjemnostem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rozhodně se také vyplatí pořádně prověřit technický stav vozidla, a proto neváhejte a vezměte s sebou kamaráda, který autům rozumí nebo nějakého spolehlivého odborníka. Důležitým faktorem při výběru je samozřejmě zdravý úsudek. Pokud se vám vozidlo jednoduše nebude zdát ve stavu, v jakém je nabízeno, jděte od toho. Nabídka ojetin je totiž opravdu široká a jistě jinde pořídíte lépe.

Zdroj: Autorský text

 

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora