Stočený tachometr lze zjistit podle fotografií auta i jednoduchého výpočtu

Photo Car Speedometer When It Starts

Při prohlížení inzerátů na ojetá auta se často dostaneme do situace, kdy nás zaujmou některé konkrétní vozy a začneme zkoumat jejich technické parametry. Mezi tyto důležité informace nepochybně patří také nájezd vozidla, tedy počet ujetých kilometrů. Bohužel se však často setkáváme s problémem, že uvedený nájezd nemusí úplně odpovídat skutečnosti. Stočený tachometr se totiž stal poměrně častým jevem u ojetých vozů. Jak ale odhalit manipulaci s nájezdem a zajistit si spolehlivé informace o historii vozu?

Pečlivě si prohlédněte fotografie

Při snaze odhalit stočený tachometr je důležité si důkladně prohlédnout fotografie, které jsou přiloženy k inzerátu. Pokud jich není dostatek nebo jsou ve špatném rozlišení, je vhodné požádat prodávajícího o další snímky. Pokud vám však odmítne poskytnout další fotografie, měli byste být obezřetní, neboť to může naznačovat skryté nedostatky. Pokud vám dodatečné fotografie předloží, pečlivě zkoumejte stav interiéru. Zkontrolujte, zda odpovídá počtu ujetých kilometrů, který ukazuje tachometr vozidla. Pokud je nájezd na tachometru nízký, ale interiér je výrazně opotřebovaný nebo poškozený, může to být podezřelý signál, který naznačuje manipulaci s najetými kilometry.

Mohlo by vás zajímat:  Natankovala nesprávné palivo, díky osvědčeným metodám nemusí dojít k pohromě
Zdroj obrázku: Freepik

Využijte metodu výpočtu průměrného ročního nájezdu

Další spolehlivou metodou pro odhalení manipulace s nájezdem je výpočet průměrného ročního nájezdu vozidla. K tomu potřebujete znát pouze dvě informace: aktuální stav tachometru a rok výroby, tedy stáří daného auta. Poté stačí provést jednoduchý výpočet, kdy stav tachometru vydělíte stářím auta v letech. Získáte tak průměrný roční nájezd daného vozidla. Statistiky uvádějí, že průměrný roční nájezd tuzemských řidičů se pohybuje mezi 10 000 až 15 000 kilometry za rok. Pokud má auto nájezd podstatně nižší než tyto hodnoty, může to být důvod k podezření. I když se samozřejmě stává, že někteří lidé nejezdí tolik, je dobré si uvědomit, že i nedostatečné používání auta může mít negativní vliv na jeho stav.

Zdroj: https://www.roadandtrack.com/car-culture/car-accessories/a32026968/are-speedometers-accurate/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora