Procházíte inzerci ojetých aut, zaujalo vás několik vozů a vy začnete zkoumat jejich parametry. Jednou z důležitých informací je rozhodně i nájezd ojetého auta. Problémem mnoha ojetin ale je, že daný nájezd nemusí zcela odpovídat realitě. Řada aut může mít stočený tachometr, což je častý jev. Jak manipulaci s nájezdem odhalit?
Prohlédněte si fotografie
Ideální při snaze odhalit stočený tachometr je prohlédnout si důkladně fotografie u inzerátu. Pokud jich není dostatek nebo jsou ve špatném rozlišení, požádejte prodávajícího o další. Když vám je nebude chtít poslat, buďte na pozoru. Může to mít důvod. Pokud vám je pošle, zkoumejte stav interiéru. Zda opravdu odpovídá tomu, kolik ukazuje tachometr auta. Když je nájezd nízký a auto výrazně poničeno, může to ukazovat na manipulaci s najetými kilometry.

Začněte počítat
Kromě kontroly interiéru dle fotek je další spolehlivou metodou počítání. Potřebujete znát jenom dvě věci. Aktuální stav tachometru a dále také rok výroby, tedy stáří daného auta. Potom stačí jednoduchý výpočet. Stav tachometru vydělíte stářím auta v letech. A vyjde vám číslo, průměrný roční nájezd daného vozu. Statistiky říkají, že průměrný roční nájezd tuzemských řidičů je 10–15 tisíc kilometrů za rok. Pokud má auto nájezd podstatně nižší, může to být podezřelé. Sice se stává, že někteří lidé moc nejezdí, ale na druhou stranu i nepoužívání auta může být na škodu.
Prověření podezření potvrdí
Zjistit stav tachometru lze i pomocí různých metod ověření historie auta. Sice to není vždy stoprocentní, ale jde o další střípek skládanky, který pomůže určit, zda se s autem náhodou nemanipulovalo. Vždy by mělo platit jasné pravidlo – pokud si nájezdem nejste jisti a máte obavy, raději auto nekupujte. Je to lepší volba než koupit ojetinu s výrazně stočeným tachometrem. V tu chvíli kupujete auto, které může mít životnost podstatně nižší, než jste si mysleli.
Zdroj: https://carhappy.ru/en/kak-uznat-skruchen-li-probeg-tehnologii-obmana-zachem-i-kak-skruchivayut-probeg-na/