SUV jsou podle odborníků slepá ulička vývoje automobilů

Cropped Photo Particle View Modern Luxury White Car Parked Indoors Daytime

SUV je mezi českými řidiči pravděpodobně nejoblíbenější typ vozu. Obecně jej pokládají za praktické a univerzální auto, které najde využití prakticky v jakékoli situaci a navíc je o poznání bezpečnější než jiná konstrukční řešení. Do určité míry je to pravda, ale SUV mají také řadu nevýhod, kvůli kterým jim odborníci nepředpovídají žádnou zářnou budoucnost. Ze silnic asi kompletně nezmizí, tedy po elektrifikaci, která se nevyhne všem typům aut, ale potkávat je budeme stále častěji a téměř výhradně mimo města. Jaké jsou tedy nevýhody SUV?

Mohlo by vás zajímat:  V Německu je na prodej Octavia s parametry špičkového supersportu

Kombíkům se nevyrovnají

SUV jsou poměrně robustní auta a mají zvýšený podvozek. Vypadají, že je v nich dostatek úložného prostoru i místa pro nohy, ale opak je pravdou. Chcete-li mít k dispozici velký kufr a zároveň prostor na střešní nosič, aniž byste se museli bát zajíždět do garáží se sníženým podhledem, uděláte lépe, když sáhnete po kombíku. Ty obecně mívají i lepší jízdní vlastnosti a nižší spotřebu, navíc jsou často o poznání levnější než SUV.

Zdroj obrázku: Freepik

Těžké a nebezpečné

Robustnost SUV je pochopitelně vykoupena vyšší hmotností, která se propisuje na jejich spotřebě. A také na nebezpečnosti pro ostatní účastníky silničního provozu – s SUV můžete lidově řečeno nadělat větší paseku než s jinými auty. Tohle pochopitelně reflektují pojišťovny při kalkulaci ceny povinného ručení, s SUV si připlatíte. Statistiky pak ukazují, že SUV jsou nebezpečná hlavně pro chodce a cyklisty. Pro posádku jsou naopak spíše bezpečná.

Mohlo by vás zajímat:  Zapnuté mlhovky mohou ostatní řidiče nepříjemně oslnit. Ti mají několik možností, jak se bránit

Hodí se jen mimo město

Z předchozího textu asi tušíte, že SUV se příliš nehodí do městského provozu, zejména v českých podmínkách, kdy má spousta měst historická centra s úzkými uličkami. Pokud je někdo opravdu využije, zřejmě bude bydlet v oblasti s nepříliš kvalitními komunikacemi, kde je zvýšený podvozek výhodou. I tam se však mohou lépe uplatnit jiné typy vozů.

Zdroj: https://motorandwheels.com/8-disadvantages-of-suvs/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora