Sváteční řidiči míří na silnice. Pozor na tyto jejich hlavní chyby

Sváteční období je spojeno s řadou návštěv u známých a příbuzných. To znamená, že za volant svého vozu často usedá i ten, kde jinak moc často nejezdí. Pro tuto skupinu se vžil pojem sváteční řidič. Potkat někoho takového může znamenat velkou pohromu. Jaké jsou jejich hlavní chyby a na co si dát pozor?

Kruhový objezd

Kruhový objezd je pro mnoho svátečních řidičů velkým problémem. Pravidla přednosti už tak nějak zvládají, ale rizikem je jejich používání blinkrů. Řada z nich ho dává při vjezdu, jiní ho zapínají levé znamení, když po kruhovém objezdu jedou a další se zase neobtěžují směrovku použít při výjezdu. Vážná nehoda obvykle nehrozí, ale ťukanec během Vánoc není nic příjemného.

Rychlost

Sváteční řidiči mají velký problém s dodržováním rychlosti. Ne, že by se jednalo o piráty silnic, kteří ji překračují. Je tomu přesně naopak. Tam kde je devadesátka si jedou „svých“ sedmdesát, čímž celkem výrazně blokují přednost. Snaha je předjet může být mnohdy velkým rizikem, které může podnítit i možný vznik nehody.

Přednost v jízdě

Nejenom, že mnozí sváteční řidiči mají problém na složitějších a větších křižovatkách. Opomíjet nelze ani to, že na mnohých místech jezdí takzvaně po paměti. Pokud máte ve svém okolí místo, kde se nedávno měnila přednost v jízdě, buďte zde velmi obezřetní. Může se stát, že ho některý ze svátečních řidičů projede tak, jak byl zvyklý celý život.

Jízdní pruhy

Nejde ani tak o špatnou volbu pruhu. To se někdy může stát každému, hlavně u křižovatek, kde to neznáme. Rizikem může být spíše přejezd z jednoho pruhu do druhého. Stačí být v mrtvém úhlu, nebo aby se sváteční řidič vůbec nepodíval do zpětného zrcátka a problém je na světě.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní ojeté combi? S těmito modely chybu neuděláte

S jízdními pruhy však souvisí i další rizika, jako plné nevyužití připojovacího pruhu, stejně jako nesmyslná jízda v levém pruhu mimo obec. A k němu se obvykle váži i již zmíněná jízda hluboko pod rychlostním limitem.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora