Světové auto roku 2018 má svého vítěze

Auto 2190860 960 720[1]

Když se ohlédneme za anketou, kterým je Evropské auto roku 2018, musíme říci, že v něm dominovala automobilka Volvo. Konkrétně to byl automobil Volvo XC40. Proč to říkáme? Jelikož tato informace má souvislost s tím, komu se podařilo vyhrát Světové auto roku 2018. Zajímá vás to, který model je tím nejlepším na světě a se kterým neuděláte chybu? Pokud jde o automobilku, tak jistě tušíte.

My se na všechny výsledky podíváme do detailu. A to tak, jak byly oficiálně představeny. Kde? Na prestižní automobilové akci, kterou je autosalon v New Yorku, který se v těchto dnech koná. Právě ten se stal místem, kde se Světové auto roku 2018 představilo. Stejně, jako byli představeni vítězové i několika dalších zajímavých kategorií.

Světové auto roku 2018 je Volvo XC60

Nebudeme vás nijak napínat a ihned se podíváme na to, kdo je tím vítězem. Je to Volvo XC60. O něm se spekulovalo jako o horkém favoritovi už v tu chvíli, kdy se dostal do nejužšího výběru a patřil mezi finalisty. V tu dobu už se na půdě Volva slavilo, jelikož už toto byl pro něho velký úspěch. A ten je aktuálně umocněn, jelikož automobilka má double. Může se radovat jak z úspěchu v Evropě, tak na celém světě.

A čím auto zaujme? Je toho mnoho. V první řadě je to jeho celkem povedený design, který těží z velké popularity vozů SUV. Dále nezapomínejme na jeho kvalitu, praktičnost, ale i jízdní vlastnosti, nebo celkový důraz na bezpečnost. To všechno dohromady vytváří model vozu, která je nejlepší na světě.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je ideální čas na rodinný výlet po Česku nebo do zahraničí

Kdo může v anketě Světové auto roku 2018 hlasovat?

Nejedná se o anketu, kde by rozhodovala laická veřejnost podle svých preferencí. A to jí výrazně přidává na váze a vítězům dodává mnohem větší pocity v tom, že stvořili něco jedinečného. Anketa Světové auto roku je už od roku 2005, kdy se objevila poprvé, spojena jenom s odbornou porotou, ve které zasedají automobiloví novináři. Pokud jde o letošní ročník, tak svůj hlas mělo celkem 82 novinářů. A to doslova ze všech koutů světa, jelikož vliv na rozhodování mělo celkem 24 zemí. Ty byly vybrány samotným Řídícím výborem, který dbal jak na to, aby šlo o známá novinářská jména tohoto segmentu, tak na to, aby šlo o skutečné odborníky, kteří za sebou mají jak dobrou minulost, tak dokážou vozy hodnotit skutečně objektivně, s ohledem na potřeby současných lidí.

Koho Volvo XC60 porazilo?

Nedá se úplně říci, že by je Volvo XC60 přímo porazilo, jelikož finálová trojice byla natolik kvalitní, že rozhodoval každý detail. V tomto měla severská automobilka lehce navrch. Tím ale nechceme říci, že by ostatní vozy z finálové trojice jakkoliv zaostaly. Pokud se vám líbí a uvažujete nad nimi, už jenom to, že se dostaly tak daleko, je potvrzení toho, že s nimi nešlápnete vedle. Jedná se o model Mazda CX-5, které jsou určené tomu, kdo hledá spíše něco běžnějšího, a dále model, kterým je vskutku unikátní Range Rover Velar.

Mohlo by vás zajímat:  Bránit se agresorovi na silnici je možné jediným způsobem. Ne každý se k němu ale odhodlá

A co má celá trojice finalistů společné? Znalci daných automobilů již vědí. Ostatním to přiblížíme. Všechny tři spadají do kategorie SUV. To jenom potvrzuje celkovou oblibu tohoto segmentu a fakt, že taková auta dokážou dominovat v mnoha ohledech.

Vyhlášena byla i kategorie luxusních vozů

Světové auto roku 2018 nemá jenom svou hlavní kategorii. Jelikož nabídka automobilů na světovém trhu je široká, je anketa rozdělena i do dalších segmentů. Jedním z nich je segment luxusních vozů. Pokud chcete vůz, který bude jedinečný, zvolte letošního vítěze, kterým se stalo Audi A8. Ani druhé a třetí místo však žádného zájemce o jedinečnost zaručeně nezklame. Do finálové trojice se totiž probojovala i automobilka Porsche. Unikátem je, že s dvojicí modelů. A to Porsche Caynene a také Porsche Panamera. Potvrzení toho, že lehký odklon od sportovních vozů automobilce prospěl a dokáže tak zacílit i na segment zákazníků, kteří hledají luxus a pohodlí.

Hledáte spíše výkon?

Lehce jsme nakousli oblast sportovních vozů. Přímo na supersporty se sice nezaměříme, ale podíváme se na to, jaké výkonné vozy patřily do trojice nejlepších. A to právě pro rok 2018. Když se podíváme na trojici finalistů, je rozhodně o co stát. To proto, že mluvíme o modelech BMW M5, dále je to Lexus LC 500 a o modely Honda Civic Type R. A kdo se v této kategorii stal pro rok 2018 jasným vítězem? Je to první jmenovaný vůz, tedy BMW M5.

Mohlo by vás zajímat:  Na vlhkost autě platí větrání, klimatizace, nebo brambora a holicí gel

S jakým vozem do města?

Trh s městskými vozy se stále rozrůstá. Mnoho lidí řeší potřebu přepravy jenom po městě, a k tomu jim může plně dostačit malý a méně výkonný automobil. Mimochodem právě toto je segment, o kterém se mluví jako o ideálním, pokud jde o využití elektřiny. Tu však zatím necháme stranou a podíváme se na to, jaký vůz by si koupili – pokud by chtěli, sami porotci. Jedná se o model Volkswagen Polo. Na první pohled nejde o úplně typické městské auto, jelikož jde o všestranného pomocníka jak do města, tak i na kratší cesty mimo něj. I to byl důvod, proč se mu zadařilo. U mnohých lidí jsou podobné vozy celkem vyhledávané. Jde o rodiny bez dětí, nebo osoby ve starším věku, kterým takové auto stačí.

Když chcete, aby se za vámi každý otočil…

I když design vozů je spíše subjektivní věcí, musíme říci, že i ten má svá jasná kritéria hodnocení a i zde musíme říci, že se dá vybrat vítěz. Naštěstí pro nás to nemusíme dělat my, ale udělá to za nás odborná porota. Pokud chcete mít auto, které je pro rok 2018 z hlediska designu tím nejpovedenějším na světě, kupte si Range Rover Velar. Asi je zbytečné dodávat, že i zde samozřejmě mluvíme o velmi kultivovaném, robustním, ale stále velmi elegantním SUV.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora