Svou nabídkou nás řada automobilek tlačí do slepých uliček. Nabízená auta jsou jedním velkým kompromisem

Driver Is Stressed With Car That Does Start

Co se aktuálně děje na poli nových aut, to málokoho potěší. Tlak EU na elektromobilitu, ale i eko odpovědnost automobilek vedou k tomu, že současná auta nejsou taková, jako byla dříve. Nevyhovují nám v některých parametrech nebo obsahují prvky, které až tak úplně nechceme. A když se jim chceme vyhnout, musíme udělat kompromis, který nám mnohdy není po chuti. Proč?

Start/stop systém

Moderní auta disponují takzvaným systémem start/stop, který je jednou z cest, jak mohou automobilky snižovat své papírové emise. Systém zajistí, že když s vozidlem zastavíme, zhasne se motor a při rozjezdu dojde opět k jeho nastartování. A jak to je, pokud tento systém v autě nechceme? U klasických spalováků už nemáme na výběr, a tak jedinou možností je sáhnout po vozu s elektromotorem. To ale není ta cesta, kterou bychom chtěli. A tak nezbývá než stále myslet na to, aby byl start/stop po usednutí do vozu vypnutý.

Mohlo by vás zajímat:  Špatné nebo žádné používání směrovek je typický nešvar českých řidičů, pravidla jsou přitom jasná
Zdroj obrázku: Freepik

Motor s vyšším objemem

Snaha stlačit emise má několik podob. Jednou z nich je i takzvaný downsizing. Motory s malým objemem, u kterých je výkon doháněn turbem. Není tak nic výjimečného, že se pod kapotou aut objevují i litrové tříválce. Jak se jim vyhnout? Bohužel u některých automobilek jenom tak, že si pořídíme hybridní automobil. Zde bývá motor o slušnějším objemu, ale opět narazíme na dávku elektřiny, která každému není po chuti.

Výkonné auto

Když se podíváme na to, jaký výkon mají některá auta, musíme se zcela logicky divit, zda vůbec může být dostačující. Zvláště když je v autě pět lidí se zavazadly. Najít však auto s lepším výkonem ale nebývá až tak snadné. Když už nás zaujme hodnota výkonu a točivého momentu, zjistíme že se jedná o hybridní auto. Tedy opět o vůz, kde nechybí elektromotor a také baterie. Mnohdy právě tato elektrifikace dohání nedostatečný výkon standardního spalovacího motoru.

Zdroj: https://www.idlesmart.com/post/pros-and-cons-of-automatic-engine-start-stop-solutions
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora