Tachometr ukazoval překročení. Policie přesto naměřila dovolenou rychlost

Speed 1249610 1280

Možná se vám to už stalo. Jeli jste více, než je v určitém místě povoleno. A najednou policejní hlídka, která měřila rychlost. A i když vás zastavila, zjistili jste, že vám naměřila přesně tolik, kolik se má jet. K žádnému přestupku tedy z vaší strany nedošlo, i když tachometr ukazoval, že jedete více, než je povoleno. Jak je to možné?

Policie měří přesně

Pokud začnete v danou chvíli přemýšlet nad tím, zda není chyba v policejním radaru, tak věřte, že není. Ten prochází pravidelnými kontrolami a kalibracemi a tak skutečně měří naprosto přesně. Ano, je také pravdou, že policie často bere v potaz i určitou toleranci, ale to není daný případ. Tolerance slouží spíše k tomu, aby nebyli trestáni ti, kteří překročí rychlost opravdu jenom minimálně, krátkodobě a nebyli nuceni k tomu neustále zírat na tachometr a držet jeho ručičku na konkrétním čísle.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda v noci má svá specifika. Pozor je třeba dát na zvěř a světla
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tachometry ukazují více

Důvodem, proč se rychlosti na tachometrech a ty, které jsou změřeny policií, rozcházejí, je jednoduše to, že tachometry v autech ukazují více. A není to konstrukční chyba nebo vada, ale je to v podstatě záměr. Je zde určitá rezerva, je zde určitý limit, který způsobuje, že i když nám tachometr ukazuje devadesátku, tak reálně jedeme méně. Mnohdy i o pár kilometrů v hodině.

U každého vozu jinak

Je dobré také připomenout, že daná konkrétní odchylka může být u každého vozu jiná a nelze přímo říci, jak velká konkrétně je. Co je ale stoprocentní, to je fakt, že reálná rychlost je vždy nižší než ta, kterou ukazuje tachometr. Díky tomu, i když vám ukazuje o něco více, se můžete vyhnout pokutě. Jak proto, že ve skutečnosti jste pomalejší, tak proto, že i policie přijde s určitou tolerancí.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda v mrazech má svá pravidla. Toto jsou rady, jak nezničit motor
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak zjistit, kolik skutečně jedeme?

Ideální je využít různých policejních dopravně-bezpečnostních akcí pro řidiče a veřejnost, kde mnohdy policisté nabízí i měření rychlosti na kalibrovaných přístrojích. Takto lze celkem snadno zjistit, jak velká je odchylka při jednotlivých rychlostech. Mnohé jistě překvapí, jak hodně to může být. A hlavně ve vyšších rychlostech jsou rozdíly mezi tím, co ukazuje tachometr, a mezi tím kolik opravdu jedeme, celkem výrazné.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora