Tachometry v autech ukazují více, než skutečně jedeme. Často je to záměr automobilek

Při změření se mnoho řidičů diví tomu, že hodnota předložená policií je jiná než ta, která byla na tachometru. Jak analogovém, tak digitálním. Vysvětlení je v danou chvíli celkem jednoduché a týká se valné většiny vozů, které brázdí naše silnice. Tachometry prostě ukazují více, než ve skutečnosti jedeme. Proč to tak je? Mnohdy je důvod celkem zajímavý.

Jaká může být odchylka?

Je vůbec v pořádku, aby tachometr na autě ukazoval méně, než je skutečná rychlost? Ano, je. Daná odchylka je tolerovatelná a její hodnota může být dokonce až deset procent. To znamená, že na povolené devadesátce jedeme už téměř o 10 kilometrů v hodině méně, než kolik nám ukazují budíky. Je třeba připomenout, že ne u každého vozu je to celých deset procent. Vždy záleží na výrobci a nastavení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Může jít i o záměr

Problém se špatně ukazujícími tachometry nemusí nutně pramenit z toho, že by snad výrobci neuměli vyrobit takový, který by ukazoval přesně. Nebo výrazně přesněji. Důvodem vyšší odchylky může být klidně i určitý záměr automobilek, jak udělat svá auta lepší, než ve skutečnosti jsou. Příkladem může být měření zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině. Výsledná hodnota může leckoho potěšit, ale realita je ve skutečnosti taková, že v daném čase nebylo dosaženo stovky, ale rychlosti o něco menší. K té skutečné stovce může být ještě několik desetinek nebo i sekund přece jenom potřeba.

Také určitá ochrana

Důvodem dané odchylky je také určitá ochrana automobilek. Opět se dostáváme k tomu, že vyrobit přesný ukazatel by neměl být problém. Může však nastat jakýkoliv problém, který by způsobil, že tachometr nebude ukazovat přesnou, ale menší rychlost. V tu chvíli může řidič dostat neoprávněnou pokutu a logicky se bude chtít zahojit na výrobci vozu. Právě daná povolená odchylka i toto riziko pokryje a tak není příliš pravděpodobné, že by nám policie naměřila více, než kolik nám ukazuje náš vůz.

Zdroj: https://www.yourmechanic.com/article/top-4-reasons-a-tachometer-is-important-to-a-cars-performance