Tahle populární auta obyvatelé měst nenávidí. Komplikují dopravu a ohrožují ty nejzranitelnější

Co je dnes na poli automobilového trhu trendem? Rozhodně to jsou vozy z kategorie SUV. Sice mnohdy nedosahují praktičnosti kombíků, ale působí velkým a robustním i praktickým dojmem. Alespoň naoko. Pohled do portfolia automobilek naznačuje, že je to trend, který stále trvá. A to ať jde o klasicky velká SUV, nebo i ta menší, označovaná jako crossovery. A i když v nich zákazníci vidí výhody, obyvatelé měst v nich spatřují rizika. Jaká?

Zvýšené emise

Vozy SUV jsou velké a těžké. To logicky znamená také vyšší spotřebu. A když je vyšší spotřeba benzínu nebo nafty, znamená to i zvýšené emise. Množství těchto aut ve městech může být důvodem nadměrného znečišťování. I proto by mnozí tato auta z center nejradši vytlačili, jelikož kdo musí zplodiny z výfuků pravidelně čichat, rozhodně není z rozmachu SUV nijak nadšený.

Nebezpečí pro chodce

Vozy SUV působí i celkově bezpečným dojmem. Je bez debat, že srazí-li se SUV s menším městským vozem, „vítěz“ dané nehody bude vcelku jasný. Je však třeba říci, že druhým účastníkem nehody nemusí být vždy auto. Může to být také cyklista, stejně jako chodec. Je jasné, že zatímco srážka s menším autem by nemusela mít fatální následky, náraz vozu SUV do nejzranitelnějších účastníků silničního provozu může končit špatně.

Mohlo by vás zajímat:  Nové radary nejenom měří. Automaticky poznají, zda řidič drží mobil
Zdroj obrázku: Freepik

Špatný výhled

Celkový tvar karoserie, velikost auta, nesprávně nastavená sedačka. To vše jsou věci, které se negativně podepisují na výhledu z takového vozu. Přehlédnutí například dítěte může být naprosto reálná věc. Nejčastěji se takové dítě může „schovat“ vpředu, vzadu nebo i u boků auta. Velká SUV tak mohou být často velkým nebezpečím.

Blokování ulic

Jsou ulice měst, které jsou obvykle velmi úzké. A když je v nich povoleno parkování, málokdy se počítá s tím, že sem někdo přijede s opravdu velkým vozem. Když se tak stane, může dojít k nepříjemnému zablokování průjezdu takové ulice. I to je problém, který SUV způsobují.

Zdroj: https://www.theguardian.com/cities/2019/oct/07/a-deadly-problem-should-we-ban-suvs-from-our-cities