Takhle šetřil palivo. Po letech dal za opravu více, než uspořil

Ne všechny rady spojené s úsporou paliva jsou správné. U některých doslova zůstává rozum stát a mohou vést dokonce i k poškození vozu. Následná oprava je nejenom časově náročná, ale je také nákladná. V tu chvíli jsou výdaje za servis vyšší, než úspora na palivu za několik let. Co s cílem uspořit palivo raději nedělat? Podívejte se na hlavní chyby.

Jízda ve velmi nízkých otáčkách

Ano, otáčky mají vliv na to, kolik si motor vezme paliva. I proto je dobré držet je na optimálních hodnotách. Zároveň to neznamená motor výrazně podtáčet, protože něco takovému mu dlouhodobě nesvědčí. Už podle sluchu je poznat, že to pro něj není úplně přirozené. Dlouhodobé ježdění na velmi nízké otáčky je jasná vstupenka do servisu.

Tankování minima paliva

Je pravdou, že plná nádrž může zvyšovat hmotnost vozu a tak mít vliv i na jeho spotřebu. Proto někteří tankují jenom za stokoruny, aby v nádrži bylo paliva minimum a auto bylo stále lehké. Na jednu stranu je to logický postup, ale na tu druhou ne příliš správný. Problémem může být kondenzace na stěnách nádrže a voda stékající do paliva, tak i nečistoty, které jsou v pár litrech paliva v podstatně větší koncentraci a tak může hrozit i ucpávání palivového systému – tedy především filtrů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čerpání pochybného paliva

Stojí o několik korun méně a to je pro mnohé motivace k tomu, jak mohou uspořit. Palivo čerpají nejenom na různých pochybných pumpách, ale dokonce ho mohou kupovat v sudech od různých překupníků. Kvalita však nemusí odpovídat požadavkům motoru a dlouhodobá jízda na nekvalitní palivo způsobí potřebu nákladné opravy.

Zhasínání motoru

Vypnout motor při čekání opravdu pomůže k úspoře. I proto existuje systém start/stop. Pozor však na možné doprovodné problémy. Prvním je časté namáhání startéru, který může v budoucnu vyžadovat výměnu. Dalším problémem je neustálé zhasínání a startování studeného motoru, což pro něho není to pravé a tato cesta, i když pomůže něco uspořit na palivu, může způsobit velké problémy.

Mohlo by vás zajímat:  Správným stylem jízdy se lze výrazně přiblížit i papírové spotřebě

U zhasínání motoru ještě zůstaneme, jelikož mohou existovat i „experti“, kteří motor zhasnou při jízdě z kopce. I tady pochopitelně hrozí problémy, jelikož k nehodě následně opravdu nemusí být daleko. Hlavně že se uspoří pár deci.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora