Začal zvláštně vystupovat z auta. Cyklisté jeho netradiční způsob vítají

Natáhnout bližší ruku po klice, otevřít dveře a vystoupit. Úkon, který možná děláme špatně. Sice jde o způsob vystupování z vozu, který je pohodlný, ale zároveň může být také nebezpečný. Tím jak otevřeme dveře, vozu můžeme ohrozit ostatní účastníky silničního provozu. Jak jiné řidiče, tak hlavně cyklisty, kteří jsou mnohem ohroženější skupinou.

Jak vystupuje většina z nás a proč je to špatně?

Možná jste si nikdy neuvědomili, jak z vozu vystupujete. Tak nad tím při nejbližší příležitosti popřemýšlejte. Obvykle natáhneme bližší ruku po klice (řidič levou, spolujezdec pravou). Touto rukou pomocí kliky otevřeme dveře a ty následně vyklápíme do boku, abychom mohli pohodlně otevřít. A právě tímto manévrem, tedy otevřením dveří můžeme ohrozit ostatní účastníky silničního provozu.

Hlavně při zastavování na kraji vozovky, převážně ve městech, je takové riziko vysoké. Nejenom z levé strany, kudy nás ostatní objíždějí, ale také ze strany pravé, kde mohou vést tolik populární cyklostezky. Prudce otevřené dveře nesprávným způsobem mohou hlavně cyklistům způsobit i těžká zranění, jelikož na náhlou překážku v podobě dveří nestačí správně zareagovat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak vystupovat bezpečněji, i když trochu nepřirozeně?

Jaký je bezpečnější způsob vystupování z vozu, pokud nechcete ohrozit řidiče, nebo dokonce cyklistu, který vás objíždí? Možná se to zdá jako metoda nepřirozená, ale má svůj význam. Při otevírání dveří použijte druhou ruku. Jako řidič budete používat pravou, jako spolujezdec použijete levou. Díky tomu se už bude muset vaše tělo naklonit v určitém úhlu, a při snaze otevření dveří se úhel ještě více změní.

A v tu chvíli můžete váš periferní pohled skrz boční okénko, ale i skrz pootevřené dveře směřovat nejenom vedle vozu, ale i mírně za něj. Snadno tak uvidíte případného jiného motoristu, nebo cyklistu, kterého jste mohli při použití zrcátka, nebo při běžném vystupování z vozu přehlédnout.

Mohlo by vás zajímat:  Horko v autě? Rady, jak na něj vyzrát

První tyto pohyby vám možná budou připadat nepřirozené, ale po několika otevřeních si na ně zvyknete. A v tu chvíli zjistíte, že za auto máte mnohem lepší výhled, než dříve.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora