Tankovat palivo až po okraj se nevyplatí. Objevit se mohou zbytečné komplikace

Close Up Hand Holding Gas Pump (1)

Jakmile někde zlevní pohonné hmoty, berou řidiči konkrétní benzinky útokem. Někteří dokonce s kanystry a jinými nádobami. Jiným stačí, když vezmou plnou nádrž. Nic se ale nemá přehánět. Kdo natankuje palivo do nádrže doslova až po okraj, riskuje problémy. Ušetřených pár korun je slabá útěcha za to, co může hrozit.

Auto neodjede

Může se stát, že po natankování plné nádrže, tedy až po okraj, auto nenastartujete. Za vše může elektronika, senzory a čidla. Ty mohou vyhodnotit daný stav jako rizikový a vůz se nepodaří nastartovat. Řešením tohoto problému bude hadička, kterou trochu paliva odčerpáte z nádrže pryč. Následně by s nastartováním a odjezdem už neměl být problém.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru vozu mají Češi stále své nesmyslné požadavky, kterými jsou akorát pro smích

Palivo přeteče

Tankovat těsně až po okraj může být rizikem i z prostého důvodu. Neodhadnete, kolik paliva ještě do nádrže načerpáte. Když se snažíte o tuto metodu naplnění, musíte pistoli povytáhnout a vše řídit ručně, pistole prostě nevypne. Když to s množstvím přeženete, tak klidně i několik deci paliva skončí na vaší karoserii a na zemi. V tu chvíli zjistíte, že jste nejenom neušetřili, ale dokonce jste prodělali.

Zdroj obrázku: Freepik

Nádrž praskne

V praxi tato situace není až tak reálná, ale to neznamená, že k ní nemůže dojít. I palivo se vlivem změn teplot rozpíná. Stačí výraznější změna teplot, nádrž natankovaná až po okraj a v tu chvíli může dojít k neštěstí a prasknutí nádrže. Zároveň však dodejme, že jde spíše o extrémní situaci a souhru hned několika náhod.

Mohlo by vás zajímat:  Klíčová výhoda elektromobilů v létě je ve skutečnosti negativum, které jim ubírá na dojezdu

Odsátí paliva

Může nastat i další, ne úplně běžná, přesto reálná situace. Když je nádrž skoro plná a tankovací pistole je zastrčena tak, že je ponořena v palivu, může ho trochu odsát. A to kvůli systému, který z nádrže standardně vysává výpary. Palivo, které už bylo načerpáno a zaplaceno, z nádrže zmizí.

Zdroj: https://www.carblogindia.com/should-i-fill-fuel-after-auto-cut/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora