Tata bude sdílet prvky s britskou dvojicí JLR

Vlastníkem britské dvojice Jaguar a Land Rover je indická automobilka Tata a doposud jsme se nedočkali Taty s technikou JLR a naopak. S chystanou expanzí indické značky do segmentu osobních vozů se však má situace výrazně změnit.

„Z pohledu zákazníka není nic, co by bylo sdíleno. Z technického a designového hlediska je však sdílení na místě. V budoucnu tak uvidíte velké množství sdílených technologií a platforem mezi vozy Taty a JLR. Nikdy se však nedočkáte Taty s logem jedné z britských automobilek a naopak,“ řekl Darren Bowler, generální ředitel společnosti Fusion Automotive, která vozy Tata dováží na australský trh.

Příkladem také spolupráce může být budoucí sériová podoba crossoveru Nexon, který se představil letos v lednu: „Nexon byl vyvíjen na nové platformě, která je určená ke sdílení různými značkami napříč koncernem. Jedná se o globální auto, jehož uvedení je plánováno na rok 2017, které bylo navrženo společností Tata Motors na globální platformě. Například platforma nového Golfu je použita v Audi A3 i Q3 a ta naše byla navržena za stejným účelem. Základ Nexonu může být klidně použít pro RR Evoque, stejně jako pro vozy Tata a Jaguar,“ uvedl Bowler. Je tedy více než jasné, že Tata plánuje vlastní modulární platformu stylu MQB u koncernu Volkswagen.

Mezi sdílenými technologiemi by se mohla objevit i nová řada motorů Ingenium, která bude primárně použita v budoucích modelech Jaguaru a Land Roveru. Řada motorů Ingenium bude obsahovat jako naftové, tak také přeplňované benzínové jednotky, podle oficiálních údajů pak budou motory dosahovat nejlepších hodnot výkonu i točivého momentu ve své třídě. 

Zdroj: drive.com.au