Tato tlačítka je lepší při namrzlých oknech vůbec nemačkat. Hrozí zbytečné poškození auta

All Windows Parked Cars Are Covered With Snow Ice Frost Windshield Winter Season Big Frosts Snowfall City Problems Winter Slippery Roads

Ranní teploty klesají a v tu chvíli mnoho řidičů dojde ke svému autu, jehož skla jsou namrzlá. Základní postup, jak námrazu odstranit, je jednoduchý. Vzít škrabku nebo rozmrazovač a pustit se do práce. Ne každému se ale chce něco podobného dělat. Někteří proto raději sednou do auta, nastartují a potom zkouší něco, co by raději neměli nikdy dělat.

Zapnutí ostřikovačů

Ne každému se po ránu chce škrabat namrzlá okna. A tak někteří zkouší známý trik se zapnutím ostřikovačů. Pokud námraza na skle není nijak silná a v nádobce je směs s vysokým obsahem alkoholu, lze sklo opravdu „odmrazit“ tímto způsobem. Mnohem pravděpodobnější ale je, že si zbytečně vyplýtváte tuto směs a hlavně, stíráním po namrzlé ploše jenom ničíte gumičky stěračů. Toto proto radši nedělejte.

Mohlo by vás zajímat:  Hyundai překvapuje unikátním motorem. Žádný downsizing, ale skoro 12 litrů

Aktivace stěračů

Někteří doufají, že u namrzlého okna postačí několikrát přejet stěrači a problém s námrazou je vyřešen. Nejenom že tomu tak není. Stává se, že jsou i samotné stěrače přimrzlé ke sklu. Ve snaze je zapnout a rozpohybovat dojde k výraznému namáhání motorků stěračů. Pokud je pravidelně takto ničíme, dříve nebo později vypoví službu. A nic jiného než oprava nás nečeká. Bez funkčních stěračů prostě jezdit nelze.

Zdroj obrázku: Freepik

Stahování okének

Řidiči se mohou pokoušet i o to, že námrazu z bočních okének odstraní tak, že okénka stáhnou. Toto, kdy je stahované okénko v kontaktu s těsněním, ale funguje jen v případě zamlžení – a ještě ne stoprocentně. Tlak gumového těsnění námrazu z bočního okénka prostě neodstraní. Naopak hrozí problém s motorky, podobně jako u stěračů. I okénka totiž mohou být přimrzlá a tlačítko pro jejich stahování není dobré v žádném případě mačkat.

Mohlo by vás zajímat:  Autobaterie se neobejde bez pravidelné údržby

Startování auta

S trochou nadsázky lze říct, že není dobrý nápad mačkat ani startovací tlačítko auta. Jednoduše proto, že motor se lépe zahřeje jízdou. Je tedy lepší auto oškrábat, potom nastartovat a vyjet.

Zdroj: https://www.nutleykia.net/blogs/930/car-tips/the-dos-and-donts-of-defrosting-your-windshield/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora