Tečky na zimních pneumatikách mají svůj význam. V pneuservise ušetří nemalé peníze

Pomalu, ale jistě je na čase začít přemýšlet nad tím, kdy přezujete pneumatiky svého vozu na zimní sadu. Pokud ta loňská už z hlediska stáří nebo hloubky dezénu nevyhovuje, je namístě pořídit si sadu novou. A možná vás zaujme, že jsou dané pneumatiky na svých bocích vybaveny drobnými tečkami. Mají žlutou a červenou barvu a málokdo tuší, jak důležitý je jejich význam.

Žlutá a červená

Obvykle se na bočnici pneumatiky setkáte se dvěma barevnými tečkami. Jedna je žlutá a jasně určuje, kde je to nejlehčí místo na pneumatice. Červenou tečkou se zase označuje to místo pneumatiky, kde je nejvyšší bod kolísání. Jednoduše proto, že žádná pneumatika z výroby nebude vždy naprosto dokonalým kruhem.

Nejenom na pneumatikách

Kdo si koupí spolu s pneumatikami i disky, zaznamená, že puntíky jsou umístěny i zde. Minimálně je zde alespoň ten se žlutou barvou, jehož význam jistě tušíte. Žlutá značka určuje nejlehčí místo na disku. Dále se lze na disku také setkat se značkou, která podobně jako u pneumatiky určuje bod kolísání – v tomto případě ale ten nejnižší. Jde tak o dva důležité markanty použitelné při přezutí.

Mohlo by vás zajímat:  S blížící se zimou mohou majitelé elektromobilu využít jednu velkou výhodu, kterou zároveň budou proklínat
Zdroj obrázku: Freepik

Tečky je vhodné brát v potaz

Dané barevné tečky tedy nejsou na pneumatikách jenom tak, mají svůj jasný význam. A ten je vhodné brát v potaz právě při přezouvání pneumatik. V případě nových pneumatik a disků je vhodné nazout je tak, aby červená tečka pneumatiky byla přesně na místě, kde je na disku označení nejnižšího bodu kolísání.

V případě, že jsou disky již starší a žádné značky nelze identifikovat, aplikuje se jednoduché pravidlo. Pneumatika je na disk nasazena tak, aby se u její žluté značky nacházel ventilek, jelikož právě tato část je pochopitelně o něco těžší než zbytek.

Úspora času i peněz

A proč by měly pneuservisy brát v potaz označení pneumatik a disků? Jelikož jim ušetří práci. Správně nasazenou pneumatiku není nutné až tak komplikovaně a dlouho vyvažovat. To má benefit i pro zákazníka. Každé závaží něco stojí a čím méně jich bude díky správně nasazené pneu použito, tím levnější celý úkon přezouvání nakonec může být.

Zdroj: https://www.tyrebaydirect.com/knowledge-base/tyres-explained-red-dot-vs-yellow-dot/