Téměř každé auto má tuto funkci. Když ji nepoužíváme, můžeme dostat pokutu

Pokud pomineme opravdu stará auta, která můžeme na silnicích stále vidět, tak můžeme říci, že většina těch ostatních už disponuje jednou velmi praktickou a zároveň také bezpečnostní funkcí. Máme na mysli technologii Bluetooth, pomocí které můžeme s vozem spárovat náš mobilní telefon. Jednoduše, rychle a zcela bez kabelů. Stačí pár desítek vteřin až jednotek minut věnovat prvnímu nastavení a poté už se bude telefon spojovat s vozem zcela automaticky. Přesto je řada řidičů, kteří tuto funkci ve svých vozech nevyužívají.

Primárně na telefonování

Proč vlastně párovat a spojovat mobilní telefon s naším vozem? Základem je úplně ta nejobyčejnější funkce, a to volání. Současné zákony říkají, že řidič během jízdy nesmí držet mobilní telefon. Pokud to při volání uděláme a zbystří nás policie, můžeme počítat s pokutou. S využitím vozu však můžeme telefon nechat třeba v kapse, a přitom bezpečně telefonovat a mít stále obě ruce na volantu.

Zdroj obrázku: Freepik

S příchodem stále modernějších vozů už lze spárovaný mobilní telefon využívat i na řadu dalších věcí. Může se jednat třeba o streamování hudby přímo z telefonu. Řada vozů s infotainmentem zase umí zobrazovat na displeji přijaté SMS zprávy, a některá auta je dokonce i strojově přečtou. Velkým posunem je i možnost využití služeb jako Android Auto, což lze u řady vozů i bez dříve obtěžujícího propojování datovým kabelem.

Držet telefon v ruce je riziko

I když mnoho vozů disponuje možností spárovat mobilní telefon a daný postup není nijak složitý, mnoho řidičů toho nevyužívá. V případě hovoru tak drží svůj mobil v ruce, což se stává rizikem. V první řadě proto, že se nedostatečně nevěnují řízení a často nemohou včas reagovat. Běžné je také to, že hovor odvádí jejich pozornost.

Druhé riziko je spojeno s možnou pokutou, kterou lze za toto jednání dostat. Pokud takového řidiče policie chytí, může počítat s až tisícovkou na místě nebo až 2,5 tisíci ve správním řízení. Také je třeba počítat s body, které jsou 2. To už jsou dobré důvody si rozmyslet, zda telefon s vozem spárovat, nebo ne.

Zdroj: https://www.lifewire.com/pair-bluetooth-cell-phone-with-car-534615