Termín výměny oleje v autě mnozí zbytečně řeší. Stav najetých kilometrů nemusí být vůbec důležitý

O auto je třeba se důkladně starat, aby v něm vše fungovalo, jak má, a aby se co nejvíce prodloužila jeho životnost. Ne každý je automechanik, a tak nemusí vědět, jak k různým údržbám a výměnám přistupovat. Reálně to není až tak složité, jak si někteří myslí. A to i když jde o motorový olej.

Výměny jsou nezbytné

Co rozhodně není radno podceňovat, to jsou výměny motorového oleje. Ten je v autech se spalovacími motory nezbytnou tekutinou. Zajišťuje mazání, bez kterého by se motor mohl velmi brzy zadřít. Olej samozřejmě nemá neomezenou životnost, a tak je nutné provádět jeho výměnu. Někdo to zvládne doma, jinému pomůže kamarád, další dá své auto radši do servisu.

Kdy olej měnit?

To je poměrně záludná otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Existují hned dva pohledy, které se termínu výměny týkají. První je spojený s kilometrovým nájezdem. V tomto směru je vhodné dbát pokynů automobilky, která předepisuje optimální servisní interval. Jakmile se stav tachometru blíží danému nájezdu, je namístě olej vyměnit. Dále nezapomínejme také na termín časový. I tady je vhodné dbát doporučení jednotlivých automobilek.

Zdroj obrázku: Freepik

Stačí hlídat datum

Je jasné, že kdo jezdí svým autem pravidelně a hodně, toho se bude s největší pravděpodobností týkat výměna, která souvisí se stavem najetých kilometrů. Většina běžných, průměrných řidičů ale nejezdí tolik. A tak kilometry v podstatě nemusí řešit a týká se jich jenom jeden termín – ten časový. Obvykle se jedná o interval jednoho roku.

Pokud tedy se svým vozem nezačnou jezdit více než dříve, není v podstatě důvod sledovat a hlídat najeté kilometry. Stačí si pohlídat konkrétní datum v kalendáři, tedy zhruba rok od poslední výměny. A pokud se termín o pár měsíců prošvihne, není to opět vzhledem k nižšímu kilometrovému nájezdu nic, co by bylo nutné nějak akutně řešit a mít z toho velké starosti.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/car-maintenance/things-to-know-about-oil-changes-for-your-car-a9532249359/