Tipy pro ekonomickou jízdu sice ušetří palivo, ale v praxi jsou nepoužitelné

Froet Gas 195383 640

Spotřeba je být věcí, která řidiče trápí. Jak ji snížit? Pomocí tipů na ekonomickou jízdu. Ty sice vypadají prakticky, ale v praxi jsou nepoužitelné. Podívejme se společně na několik z nich a rozeberme si, proč je lepší je raději nepoužívat. Důvodů je celá řada.

Kupte si správné auto

Mnohé tipy pro ekonomickou jízdu uvádějí, že základem je správné auto, s nízkou spotřebou. Existuje však takové? Malý auta jsou celkem nepraktická, malé motory nemají výkon, klasické hybridy jsou těžké a mimo město nepoužitelné, elektromobily jsou cenově nedostupné a s dieselem nás už brzy nikam nepustí. Tak co tedy?

Mohlo by vás zajímat:  V Minneapolis zakázali stavět Drive-Thru restaurace. Hlavním důvodem jsou emise a bezpečnost chodců

Rozjíždějte se pomalu

Teoreticky dobrá rada. Ale na druhou stranu je třeba mít na paměti, nakolik velký bude rozdíl mezi pozvolným a dlouhým rozjezdem, než rychlejším a prudším rozjezdem, s cílem dosáhnou stejné rychlosti. V prvním případě pojedeme delší domu za méně, v druhém případě kratší za více. Onen rozdíl až tak markantní nebude.

Zpomalujte plachtěním, brzděte motorem

Tato jízdní taktika skutečně ušetří. Posledních několik stovek metrů před semaforem lze klidně dojíždět na volnoběh a tuto vzdálenost ujet zdarma. Zkoušeli jste však něco podobného ve městě? Budete brzdou provozu, na kterou budou ostatní účastníci jenom troubit a blikat. Jak by také ne, když stovky metrů pojedete pod limitem povolené rychlosti.

Mohlo by vás zajímat:  Emise oxidu dusíku mohou být v budoucnu nižší

Řaďte dříve

Skvělá rada, které se hodí tomu, kdo chce své auto zničit. Udržovat motor dlouhodobě v nízkých otáčkách vám sice může udržet nějakou tu decku paliva, ale náklady na případnou opravu budou výrazně vyšší. Moderní auta vám sami řeknou, kdy je pravý čas na přeřazení pro ekonomickou jízdu. A toho se držte.

Vypněte vše, co se dá

Ano, není nic příjemnějšího než jet v létě se zavřenými okénky, která by jinak snižovala aerodynamiku, stejně jako s vypnutou klimatizací, která by zase zvyšovala spotřebu. Skutečně není nad to přijet zcela vyřízený a zpocený jenom proto, aby se ušetřily řádově jednotky až desítky korun.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora