Toto je 5 nejlepších kamer do auta za rok 2020 podle testů

Autokamery jsou přesně to, jako znějí. Jsou to kamery, které instalujete do svého auta. Existuje mnoho důvodů, proč je někdo chce, a existuje spousta funkcí, které je třeba vzít v úvahu při výběru správného řešení. Funkce se mohou mírně lišit a nejdůležitější budou záležet na tom, co je důležité pro vás. Možná jste rodič, který má obavy z chování nového řidiče v domě za volantem. Existuje řešení. Provozujete malou firmu s doručovací flotilou? Také existuje řešení. Chcete mít v autě pouze videokameru, která vás ochrání v případě dopravního přestupku? Vsaďte se, že existuje autokamera, která vám s tím může pomoci.

Pokud nemáte ani představu o tom, jakou autokameru koupit, pak jsme tu, abychom vám pomohli zúžit výběr a dali vám vědět, na co si dát pozor a prozradíme vám které kamery do auta se umístili v testech na prvních příčkách.

Zdroj obrázku: Titikul_B/shutterstock.com

Co je autokamera a proč ji potřebujete?

Autokamera je malá kamera, která zaznamenává, co se děje na silnici před (nebo za, v závislosti na modelu). Kamera do auta může v závislosti na modelu dělat mnoho věcí, jako je záznam, jak při jízdě vozidla, tak i při zaparkování, nahrávání zvuku, připojení k aplikaci smartphonu, takže video lze prohlížet a ukládat na místě, atd. Kamery do auta jsou navrženy tak, aby poskytovaly řidičům klid mysli, pocit bezpečí s vědomím, že policie a pojišťovny mohou přesně zjistit, co se stalo v případě kolize, a poté rozhodnout, kdo byl vinen.

Jaké jsou základní vlastnosti kamery do auta?

Základní vlastnosti kamery, včetně jejího snadného použití, mohou být důležitými faktory při rozhodování o nákupu. Projdeme zde některé funkce, které byste měli mít na paměti při rozhodování o nejlepším zařízení pro vaše potřeby. Budeme také hovořit o tom, co tyto funkce ve skutečnosti znamenají, takže budete vědět, jak vybrat kameru, která je pro vás ta pravá.

Než začneme, je důležité si uvědomit, že většina kamer do auta je primárně určena k záznamu, když je auto v pohybu. Pokud se více zajímáte o dohled nad vozidlem, když je zaparkované, pravděpodobně vám bude lépe sloužit jednoduchá kamera napájená z baterie. Většina kamer do auta je napájena vozidlem, ve kterém jsou nainstalovány, pomocí adaptéru zapalovače cigaret (12 V). U některých modelů jsou k dispozici sady Hardwire, ale je důležité si uvědomit, že tyto budou odebírat energii z automobilové baterie, což ji může po delší době zcela vybít. Mohou také vyžadovat odbornou instalaci.

Základy

 Čím širší je zorné pole přední kamery, tím lépe. Chcete zachytit širokou oblast před vozidlem a všechna vozidla (nebo možná zvířata a lidi) na okraji silnice. Stejně důležitá, ne-li více, je snímková frekvence kamery. Protože bude nahrávat video během pohybu, zejména na dálnicích, musí být zařízení schopné nahrávat bez přeskakování snímků nebo bez přílišného rozmazání pohybu. Dražší modely jsou lepší. Kamera do automobilu by zpravidla měla zaznamenávat alespoň 30 snímků za sekundu.

Jak připojíte kameru? Může to vypadat jako ne příliš rozhodující, ale zaslouží si to chvilku zamyšlení. Faktory prostředí, jako je teplo a vlhkost, mohou způsobit, že montáž na čelní sklo bude nepraktická. Pokud je vaše vozidlo služební, možná nebudete chtít na palubní desku používat trvalé lepidlo. Zjistěte co je součástí kamer, které zvažujete.

Zdroj obrázku: suriyachan/shuttestock.com

Vestavěné obrazovky jsou běžně zabudovány do autokamer. Umožňují vám nejen prohlížet video, ale měnit nastavení, například jak často zařízení ukládá video soubory. Většina z nich má pouze minimální integrované úložiště a místo toho se při ukládání videa spoléhá na SD kartu. Pokud chcete zkontrolovat vaše záběry a cestovní informace, vyjměte kartu a přečtěte ji na počítači, buď s dodávaným softwarem, nebo v případě více základního zařízení, přehrávačem videa třetích stran.

Některé kamery do auta mají zabudovaný modul Wi-Fi, který umožňuje uživatelům připojit se k zařízení pomocí smartphonu prostřednictvím aplikace. Umožňují prohlížet a spravovat soubory a o zálohovat a ukládat důležitá videa do telefonu nebo odeslat e-mailem vám nebo zainteresovaným stranám. Existuje velmi málo kamer, které dokáží streamovat vaše video do cloudu a umožňují živé sledování přes internet a pomocí aplikace pro chytré telefony změní vaše mobilní zařízení na faktický hotspot.

Mnoho řidičů si koupí kameru pro zaznamenání své jízdy, takže mohou použít nahrávky k prokázání poruchy nebo neviny v případě dopravní nehody nebo k citaci. Většina přístrojů bude tomuto účelu dobře sloužit, ale je třeba mít na paměti některé věci. Pravděpodobně nebudete potřebovat zvukový záznam v případě nehody, a pravděpodobně bude stačit jedno senzorová kamera. Užitečnou bezpečností pojistkou při hledání je však to, co někteří výrobci nazývají „nouzové nahrávání“. Jedná se o formu ochrany proti přepsání, která se spoléhá na g-senzor pro detekci náhlých otřesů, jako jsou ty, když je vozidlo v kolizi a zabrání přepsání nebo vymazání videa, obvykle začíná 30 sekund před incidentem. Může také spustit nahrávání automaticky, pokud bylo zastaveno, ať už úmyslně nebo náhodně. Sledování GPS může být zvláště užitečnou funkcí. Software obvykle zobrazí informace, jako je rychlost jízdy a místa náhlého spuštění nebo zastavení.

Nejdůležitější funkce kamery do auta ve zkratce

  • kvalita videa – toto je docela důležité, protože bude určovat, kolik skutečně dokážete z pořízených obrázků rozeznat. HD (vysoké rozlišení) je věc, kterou hledejte, protože poskytne jasné, ostré video, ale UHD (videa mají dvojnásobné rozlišení HD) a 4K kamery (rozlišení videa je čtyřikrát větší než HD) se stávají poslední dobou ještě populárnější. Důvod, proč je třeba takové jasné obrázky, spočívá v tom, že vidíme menší detaily, například poznávací značku automobilu, který se s vámi právě srazil a odjel, nebo tvář osoby, která se právě pokusila vloupat do vašeho auta .
  • úložný prostor – pokud nahráváte video ve formátu UHD nebo 4K, video soubory se mohou dosti zvětšit. Pokud se vaše karta SD zaplní, bude kamera nahrávat přes staré, nedůležité záznamy (známé jako smyčkové nahrávání). To je normální, protože je pravděpodobné, že nebudete chtít sledovat záznamy o každodenním dojíždění a jakékoli srážky budou automaticky uzamčeny a nebudou přepsány.
  • úhel pohledu – ukazuje, kolik cesty před (nebo za) lze zaznamenat.  Lidské oko má zorné pole přibližně 140 stupňů, takže například 150 stupňová kamera zachytí více toho, co se děje po stranách vašeho automobilu – důležité pro kolize, ke kterým dochází při jízdě nebo v rozích vozidla.
  • noční nahrávání – množství kamer je schopna zaznamenat noční čas, takže nehody, ke kterým dojde v noci, budou zaznamenány jasně. Některé mají dokonce režim úplného nočního vidění,  které dokáže zachytit křišťálově čisté video i na neosvětlených silnicích.
  • parkovací režim – fungují kamery, když je auto vypnuté? Odpověď je ano! Některé kamery mají parkovací režim, který dokáže zachytit záběry, i když vozidlo stojí.  Pokročilé kamery lze nastavit pro odesílání videozáznamů přímo do vašeho telefonu nebo připojeného zařízení, což vám poskytuje zásadní důkazy pro podporu pojistné události.
Zdroj obrázku: Vladimirkarp/shutterstock.com

Které autokamery aktuální ponuky trhy vám tyto funkce nabízejí?

Zde je 5 nejlepších kamer do auta za rok 2020 podle testů:

1.   TrueCam A7S

Jde o vlajkovou loď značky Truecam.Nahrávání do smyčky se děje dokonce až v rozlišení 2 560 × 1 080 při 30 snímcích za vteřinu a nabízí úhel pohledu 130 stupňů. Bonusem je funkce tachometru a přítomnost modulu GPS, což je užitečná kombinace, poskytne vám informace jako rychlost jízdy, kompas, nebe vzdálenost k nejbližšímu radaru. Zajisté oceníte i funkci detekce pohybu a možnost nastavení českého jazyka.

2.   Lamax C7

Nabízí vynikající základní parametry a nachází se ve střední cenové hladině. Úhel záběru je velkorysých 150 stupňů. K uložení průměrně až 14 hodin budete potřebovat 32GB (doporučenou) microSD kartu, samozřejmě záleží na kvalitě natáčení. Nabízí všechny standardní funkce jako je automatické zapnutí, G-senzor, mikrofon a fotoaparát a do plusu funkci detekce pohybu.

3.   TrueCam A6

Tahle kamera disponuje všemi zmíněnými základními funkcemi – odložené zapnutí/vypnutí, G-senzor, parkovací režim, detekce pohybu, fotoaparát, uzamčení souborů, časová smyčka a navyše i přisvícením záběru,, WDR technologií. Modul GPS není v standardním vybavení, ale lze jej dokoupit. Opravdu skvělým bonusem je, že se dodává i se zadní kamerou. S TrueCam A6 pořídíte i audiozáznam a k dispozici je menu v češtině.

4.   Yi Smart Dash Camera

YI je vynikající volba za danou cenu. Je to docela levný, ale překonává kamery, které jsou za více než dvojnásobnou cenu. Široký úhel 165 stupňů hodně pomáhá pokrýt celý pohled vpředu. Kamera nemá GPS pro sledování rychlosti a pro potřebná data použije připojení k vášmu smartphonu – je vybavena WiFi připojením. Díky aplikaci YI Dashcam si můžete prohlédnout své záběry a stáhnout je do telefonu.

5.   Eltrinex LS500 GPS

Patří k dražším modelům, ale na oplátku kromě standardních funkcí nabízí i nadstandardní vybavení, mezi které patří  detekce jízdních pruhů,  detekce radarů, detekce pohybu a GPS modul. Údaj o šířce úhlu záběru 170 stupňů působí působivě, ale při takové šíři úhlu už dochází k efektu rybího oka. Kamera nabízí možnost použít microSD kartu s kapacitou až 64GB, což znamená 24 hodin záznamu.

Zdroje informací:

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora