Toto je patrně nejbizarnější automobilový závod na světě. Jezdí se v Oregonu a spolujezdcem je živé prase

Různých unikátních automobilových závodů najdeme na světě celou řadu. Jezdí se nejenom na rychlost, ale často i na spotřebu, nebo na nutnost dojet v určitém čase. Závod, který se jezdí ve Spojených státech, konkrétně potom v Tillamooku v Oregonu je patrně tím nejbizarnějším, o kterém jste kdy slyšeli. Proč? Posádkou je nejenom člověk, ale také zvíře.

Spolujezdcem při závodu je živé prase

Tím zvířecím spolujezdcem, který je povinnou součástí posádky, je živé prase domácí. Kdo ho nemá, ten nemůže v závodě startovat. Ačkoliv je to skutečně bizarní, nutno říci, že tradice závodění s prasetem je dlouhá už přes 90 let. Poprvé se závodilo již v roce 1925. Závody nesou označení Pig N ‚Ford a jsou velmi populární nejenom u místních, ale i u řady dalších lidí, kteří se na tuto akci pravidelně sjíždějí. Závody se konají v rámci veletrhu, který se zde koná pravidelně v jednom ze srpnových víkendů.

Závod má svá jasná pravidla

Jedním z nich je třeba to, že se musí používat výhradně jenom vozy Ford Ts – což odkazuje především na počátky závodů a legendu, na základě které závody Pig N ‚Ford vznikly. Pravidla také říkají, že řidič musí nejprve doběhnout ke kotci, zde si vezme prase, s ním běží k autu, klikou ho nastartuje, nasedá a poté už může ukazovat své řidičské umění. A to ve voze, který je výrazně očesán a který má výkon asi 25 koní.

Závody Pig N ‚Ford vznikly na základě legendy

Ta prý stála na počátku daných závodů a vypráví příběh dvou farmářů, kteří uviděli u silnice prase. Rozhodli se, že ho zde nenechají, ale že ho naloží a odvezou ho k sobě na farmu. To se také stalo, i když odchycení prasete a následná cesta s ním nebyla jednoduchá. Tato zábavná situace vnukla myšlenku na závody a následně se ohlásil první ročník. Zda je to skutečně pravda, to nedokážeme posoudit. Co si však tvrdit dovolíme, to je fakt, že závody Pig N ‚Ford jsou rozhodně ty nejbizarnější automobilové závody na světě. Ostatně posuďte sami.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Superb v Americe

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora