Toto porušování zákonů řidičů kamionů může stát řadu lidí život

Kamiony jsou na silnicích stále nezbytné, jelikož efektivnější a rychlejší forma přepravy prozatím neexistuje. Musíme se tak s těmito koráby silnic tak nějak smířit. To by nebyl až tak velký problém, kdyby řidiči kamionů dodržovaly všechny zákony, které mají. Mnohdy je porušují a výsledkem nemusí být jen pokuta pro dotyčného řidiče. Jejich chování může stát jiné řidiče život. Co jsou nejčastější prohřešky

Neočištěné auto

Nyní, v době zimního období velmi akutní problém. Hlavně v tomto počasí, kdy se střídají teploty nad nulou a pod nulou, k čemuž se přidávají také přeháňky. Dešťová voda se drží na plachtě návěsu, kde se hromadí. Potom teploty klesnou a z vody, která by jinak stekla dolů, se stává led. Klidně i kusy těžké několik desítek kilogramů. Ty se následně během jízdy uvolní a mohou ohrozit řidiče osobních aut. Hlavně ty jedoucí za kamionem, nebo ty kteří ho míjejí v zatáčce.

Nedodržování předepsané pauzy

Zákon po řidičích vyžaduje, aby dodržovaly předepsané pauzy. Toto je následně hlídáno a kontrolováno. Je však řada řidičů, kteří si s tím vrásky nedělají. Výsledkem je to, že jezdí přetažení a unavení. Nepozornost, nebo také mikrospánek může mít fatální následky. Náraz několika desítek tun vážícího kamionu i s návěsem není nic příjemného.

Nepozornost za volantem

Čtení novin, sledování televize, nebo jiné aktivity. Na dálnicích často nic neobvyklého. Pokud by jejich vozy byly vybaveny systémem aktivního udržení v pruzích nebo adaptivním tempomatem, dá se to ještě pochopit. V ostatních případech má tato nepozornost fatální následky a vše může odnést jiný, zcela nevinný účastník silničního provozu.

Nebezpečné předjíždění

Jen kvůli tomu, aby byli v cíli o pár minut dřív, jsou řidiči kamionů schopni nebezpečně předjíždět na místech s plnou čarou, nebo na nepřehledném úseku. Srážka s takovým kolosem je ve většina případů fatální, zatímco jeho řidič vylézá z kabiny jenom s lehkým zraněním.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Chcete i v horkých dnech dojet bezpečně do cíle? Dbejte těchto zásad!

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora