Toyota je největší automobilový koncern světa. Zároveň je považována za průkopníka elektromobility

Magazín Fortune zveřejnil žebříček Fortune Global 500 pětiset největších firem světa na rok 2021. Toyota Motor Corporation se letos posunula z druhé na první příčku mezi automobilkami. Obsadila celkově deváté místo, hned po ní je Volkswagen.

Celkové prvenství patří Walmartu, následuje State Grid a Amazon. Například Apple je šestý. Fortune Global 500 svůj každoroční žebříček největších světových korporací sestavuje na základě údajů o celkovém obratu společností. Hodnocení je ve světě byznysu všeobecně uznávané jakožto objektivní ukazatel úspěchu. Roční obrat Toyoty činil 256,7 miliard dolarů.

I přes obtíže způsobené pandemií a následnou krizí vygenerovaly firmy, jež jsou na seznamu Global 500, celkový obrat 31,7 bilionů dolarů a 1,6 bilionu dolarů zisku, přičemž zaměstnávaly 69,7 milionů lidí po celém světě.

Toyota je nejpopulárnější automobilová značka na světě a Toyota Motor Corporation prodala v první polovině roku 2021 nejvíce vozů ze všech producentů automobilů, konkrétně 5 467 218 aut.

Toyota coby průkopník elektromobility

Je průkopníkem elektromobility, jako první uvedla na trh elektrický hybridní Prius. Do dnešního dne prodala po celém světě více než 18,7 milionů elektrifikovaných automobilů.

Společnost usiluje o dosažení klimatické neutrality do roku 2050, nabízí vozy, jež reprezentují všechny technologie elektrifikovaných pohonů – full hybridy, plug-in hybridy, elektromobily poháněné vodíkem i bateriemi.

Do roku 2025 Toyota rozšíří svoji škálu ze současných 55 na 70 modelů a uvede do prodeje mimo jiné novou řadu aut na baterie bZ, které se zařadí mezi již světově prodávané automobily: PROACE Electric a PROACE CITY Electric, Toyoty C-HR EV a IZOA EV a Lexus UX 300e.

Elektromobil Toyota bZ4X, první z řady bZ, čeká debut i na českém trhu již v příštím roce.

Žebříček Fortune Global 500 největších globálních koncernů představuje srovnání firem na základě celkového obratu za poslední fiskální rok končící nejpozději 31. března 2021. Údaje pocházejí z oficiálních účetních závěrek zveřejňovaných a předkládaných vládním institucím.

Zdroj: TZ Toyota

O Jakub Horák

Kontakt na autora: jakub.horak@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora