Toyota se spojila s vodíkovou asociací proti globálnímu oteplování

Motor Vodíkové Toyoty Mirai

Automobilka Toyota se připojila k Japonské asociaci pro vodík, která podporuje globální spolupráci a formování dodavatelského řetězce vodíku pro využití v oblasti dopravy. Vodík má hrát podle Toyoty v budoucnu hlavní roli v boji proti globálnímu oteplování.

Toyota dlouhodobě přispívá ke zmírnění globálního oteplování snížením emisí CO2. Společně s vodíkovou asociací teď usiluje o vybudování vodíkové společnosti. Činnost asociace se má zaměřit na vytváření lokálních zdrojů vodíku pro dopravu, výrobu, přepravu a skladování vodíku a také na vytvoření poptávky po vodíkových dopravních prostředcích, jako jsou nákladní auta, lodě nebo lokomotivy.

Mohlo by vás zajímat:  Mercedes ukázal koncept vodíkového auta s autopilotem

V lednu a únoru příštího roku asociace detailně navrhne činnost pracovní skupiny a identifikuje problémy související s rozšířeným používáním vodíku. Následně předloží vládě návrhy opatření. Japonsko přijalo základní vodíkovou strategii již v roce 2017 a od té doby jí rozvíjí se zaměřením na produkci vodíku a vývoj palivových článků.

V ČR se otevřou první vodíkové čerpačky a může přijet Mirai

Toyota jako první na světě uvedla do sériové výroby osobní vůz na vodík Mirai, který si již pořídilo přes 10 000 zákazníků. Do dvou let chce spolu se společností Hino zahájit testovací provoz těžkých nákladních aut a již v příštím roce plánují oba výrobci spolu s řetězci Seven-Eleven, FamilyMart a Lawson ověřit provoz lehkých vodíkových dodávek o hmotnosti do tří tun.

Mohlo by vás zajímat:  Ministerstvo životního prostředí převzalo novou Octavii Green E Line

V České republice by se měly v průběhu příštího roku otevřít první tři čerpací stanice na vodík v Praze, Litvínově a v Brně v síti Benzina. Ministerstvo dopravy počítá s dotační podporou výstavby celkem osmi čerpadel. Po otevření prvních stanic začne Toyota nabízet Mirai tuzemským zákazníkům.

Zdroj: Toyota
Tomáš Dunajčík

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora