Toyota testuje nový systém Guardian. O čem je a co má přinést?

Vyhnout se nehodě, zmírnit její následky, myslet i na ostatní. To by měl umět nový Guardian, automatický bezpečnostní systém od Toyoty, který má fungovat s řidičem a ne, proti němu. Má poskytnout podporu a zároveň většinu kontroly nechat na samotném řidiči.

Poskytnout něco navíc

Možnost řízení člověkem a autonomní režim zvaný Chauffeur je pro automobilku nedostačující, snaží se o to, aby řidič nebyl jen pasivním pasažérem, ale plnohodnotným účastníkem provozu. Proto představují novou technologii s názvem Guardian. V prakticky se jedná o vylepšený inteligentní dopravní systém, který se stará třeba o nouzové brzdění nebo udržování jízdních pruhů.

Systém stíhacích letounů

Na rozdíl od technologie Chauffeur, která se zaměřuje na úplnou autonomii má Guardian znásobit schopnosti řidiče a ponechat mu většinu kontroly nad vozidlem. Guardian je založený na principu systému používaného v moderních stíhacích letounech, kde v případě nutnosti koriguje pilotovy úkony.

Stále ve vývoji

Použití a uplatnění této funkce v osobních automobilech je podle Toyoty výrazně náročnější.
V současné době probíhá testování obou systémů. Automobilka plánuje standardní začlenění Guardianu do všech připravovaných platforem Toyota e-Palette. Podle dostupných informací z výzkumného střediska, může adaptace nové technologie na reálné prostředí trvat ještě dlouhou dobu.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora