Toyota vysvětluje původ deseti jmen svých ikonických modelů

Přemýšleli jste někdy nad tím, odkud se vzala jména modelů aut? Některá jsou samozřejmě zcela uměle vymyšlená, většinou se však pro dané jméno najde reálný základ, který vyjadřuje nějakou vlastnost daného modelu či odkazuje na jeho vzhled. Pod pokličku automobilového názvosloví nás na svém blogu nechala nahlédnout Toyota, která odhalila tajemství jmen deseti ikonických modelů historie i současnosti.

Yaris

Název malého hatchbacku, který se poprvé objevil koncem devadesátých let, je složen ze řeckého jména Charis a slova ya (či v originále ja). Zatímco Charis byl v řecké mytologii symbol krásy a elegance, slovo ya odkazuje na německý výraz pro souhlas. Japonská automobilka tak pouze zaměnila Ch za Ya, a název Yaris tak má symbolizovat kladné přijetí designu auta evropskými zákazníky.

Corona

Když v roce 1965 přijela Corona do Velké Británie, stala se vůbec prvním vozem japonské automobilky, prodávaným na Ostrovech. Jméno pochází z označení kruhu perleťového světla, který najdeme okolo slunce a pro britské motoristy, využívající daleko méně spolehlivá auta evropské produkce té doby, mělo značit světlo na konci tunelu. Inu, docela troufalé, co říkáte!?

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní kontrola baterie je nezbytná. Může však způsobit zapeklitý problém, který ne vždy sami vyřešíme

Corolla

Od astronomie rychle k botanice. Jméno modelu, jehož se prodalo přes 40 miliónů kusů, totiž znamená prstenec okvětních lístků kolem centrální části květu. Automobilka jej zvolila proto, aby upozornila na povedený design karosérie hatchbacku nižší střední třídy.

Auris

Částečný nástupce Corolly, model Auris, šel spíše než poetickou cestou mamonu. Jeho jméno totiž pochází z latinského výrazu aurum, tedy v překladu zlato, v kombinaci s anglickým výrazem aura, který netřeba překládat. Ve spojení obou slov to znamená, že má auto zlatou auru, což dokázal i koncept z pařížského autosalonu 2006, který byl na důkaz důležitosti v celosvětových prodejích značky „oblečen“ do zlatého kabátku.

Mohlo by vás zajímat:  Tři řešení, jak zajistit v interiéru auta vždy čerstvý vzduch

Prius

První masově vyráběný hybridní model nepřímo odkazuje na svou výjimečnost. Latinský termín prius totiž v překladu znamená předchozí nebo minulý, což ve spojení s pokrokovým hybridním ústrojím, poprvé představeným v roce 1997, značí, že na světě ještě nikdy nebylo takového auta jako právě hybridní Toyoty.

Avensis

Když v roce 1997 nahradil Avensis Carinu E, byl to obrovský pokrok. A právě to značí i jméno auta, vycházející z francouzského slovesa advancer, což v překladu znamená posunout se vpřed nebo také postoupit.

Camry

Již dvanáct let je Toyota Camry nejprodávanějším osobním automobilem v USA. Její jméno vzniklo z japonského výrazu kanmuri, v překladu znamenající koruna. Jak příznačné pro nejprodávanější auto…

Mohlo by vás zajímat:  Předváděcí vozy Suzuki v nové roli: Pomáhají v boji proti koronaviru

Previa

Jméno prvního MPV s motorem uprostřed asi našincům nic moc neřekne. Ve světě však má toto MPV, jehož jméno pochází z italského slova previdenza, znamenající prozíravost nebo předvídavost, velký úspěch.

Celica

Kompaktní sportovní kupé, populární především v osmdesátých a devadesátých letech munilého století, již dnes nekoupíte. Nebesky hladké hnací ústrojí a lineární přísun výkonu však mají starší kousky dodnes. Málo kdo však ví, že tohle souvisí také se jménem modelu, které bylo odvozeno od španělského výrazu celestial, v předkladu nebeský.

Supra

Ikonický model způsobil ve všech generacích značný rozruch, když dokázal ve srovnávacích testech porážet Porsche 911 Turbo či Aston Martin DB7. Z latiny převzaté jmenéno Supra, v překladu nadřazený nebo nad něčím, tak rozhodně mělo své opodstatnění.

Zdroj: blog.toyota.co.uk