Trabantem Jižní Amerikou – Co předcházelo

Máte rádi dobrodružství, cestování a překonávání překážek? Obdivujete odvážné cestovatele a vyrostli jste na cestopisech od Hanzelky a Zikmunda? Pak se k Vám jistě dostala informace o chystané expedici „Trabantem napříč Jižní Amerikou“. I kroky naší redakce posledních pár týdnů směřují k této události. Zvedli jsme naše rozmazlené zadky z kožených sedaček luxusních testovacích aut a zaměřili se na Dana Přibáně a jeho tým. 

Chlapi a jedna dívka mají v plánu během podzimu projet Jižní Ameriku od severu až k jihu. Asi jste už o partě kolem Dana Přibáně slyšeli. Před třemi roky podobně prosvištěli Afrikou. Z jejich cesty vznikl film „Trabantem napříč Afrikou“. Pro ty co je neznají, jsem připravil jejich malé představení.

Historie v kostce

Dan Příbáň, vůdce a hlava expedice, se i přes své relativní mládí stačil zapsat mezi největší české cestovatele.  Ještě pár úspěšných expedic a bude stát po boku takových velikánů, jako jsou například pánové Hanzelka a Zikmund

S trabantími výpravami začal v roce 2007, kdy vyrazila jeho expedice zdolat Hedvábnou stezku.  V roce 2009 se pak uskutečnila již zmiňovaná cesta  napříč Afrikou. Cílem dosavadních expedic nebylo jen samotné poznání dálných krajů a natočení cestopisného filmu. Šlo hlavně o to dokázat, že cestovat se dá i bez vymožeností moderní doby, bez technicky dokonalých vozů a krásných hotelů. Že cestu jde úspěšně absolvovat i takovém dopravním prostředku, v jakém by se mnozí z nás báli vyjet pár kilometrů na svou chalupu. Ano, mluvím o legendárním Trabantu, na kterém úspěch dosavadních akcí stojí. A že se jednalo o pořádný úspěch, dokládá i celá řada ocenění ze stran odborné i laické veřejnosti. Všichni zúčastnění dokázali, že nepotřebujete špičkovou techniku ke zdolání kontinentů. Stačí jen chtít a zapomenout na slovíčka „nejde“ a „nezvládne“. 

Mohlo by vás zajímat:  TEST Trabant 1.1 Universal

Trabantem Jižní Amerikou 2012

Jak jsem poznal Dana Přibáně, troufnu si tvrdit, že začal plány na další expedici dávat dohromady bezprostředně po návratu z Afriky (samozřejmě, že až po důkladném osprchování). Fantastická skupina lidí již dvakrát dokázala, že v trabantech se dají překonat všechny překážky a další akce na sebe nenechala dlouho čekat. První informace o chystané expedici po Jižní Americe začaly prosakovat na veřejnost koncem loňského roku. 

Expedice Trabantem Jižní Amerikou 2012 již není výsada pouze dvou žlutých trabíku. Tým se rozrostl a má mezinárodní rozměr. Tvoří ho pět Čechů, dva Poláci a Slovák Marek Slobodník. Všichni si již tvrdé podmínky a strasti cizích krajin vyzkoušeli a nyní jsou připraveni se vydat na společnou cestu.

Výprava se během cirka 20 000 kilometrů setká prakticky se vším, s čím byste se Vy setkat asi nechtěli. Prach, špína, horko, vlhko nebo také řídký a prakticky nedýchatelný vzduch na vrcholcích And. Osobně si nedovedu představit, že bych se na takovou expedici vydal a i proto Dana Přibáně a jeho skupinu obdivuju.

Mohlo by vás zajímat:  Škodateam - Fotíme kalendář Škodateam 2016

Podpora veřejnosti

Dan o nadcházející cestě s úsměvem hovoří jako o expedici proti blbé náladě, která v současné společnosti panuje. Každá legrace však něco stojí a v tomto případě to platí dvojnásob. Nejdelší, nejtvrdší a bezesporu nejnapínavější expedice se svým rozpočtem šplhá až k sedmimístné cifře. Proto začala výprava aktivně hledat sponzory. A to nejen mezi velkými firmami, ale i mezi obyčejnými lidmi, fanoušky výpravy. Svou korunou nepřispějete velké, bohaté a megalomanské korporaci, ale skupině odhodlaných a skvělých lidí.

Ceny nejsou pevné, sami si můžete vybrat, jakou částku zaplatíte například za originální DVD s podpisy členů jednotlivých expedic nebo za zvěčnění svého jména na jednom z Trabantů. Tak či onak můžete využít originálního eshopu nebo crowdfundingového portálu. Kdo by chtěl o cestě slyšet přímo od Dana Přibáně, může se podívat na video Trabant vs. Jižní Amerika

Mediální podpora

Autozine.cz navázal s expedicí úzkou spolupráci. Za úkol máme informovat veřejnost o průběhu jihoamerické výpravy, čímž jsme se postavili po bok předních českých médií. Máme z navázané spolupráce obrovskou radost!

V co nejkratších časových intervalech budeme přinášet aktuální informace z cesty, zaměříme se na jednotlivé členy týmu a podrobně rozebereme všechna dobrodružství, která se během cesty odehrají. Jako první se podíváme na nedělní slavnostní odjezd expedice, kterého jsme se účastnili i s našimi pohotovými fotoaparáty. Na článek a bohatou galerii fotek se můžete těšit již v pátek!!