Tři hvězdy a otevřené dveře. Volkswagenu se v testech Euro NCAP nedařilo

Bezpečnost vozidel je jedním z parametrů výběru. Dobrým vodítkem jsou testy Euro NCAP, které pomohou určit, jaké vozy jsou bezpečné a jaké nikoliv. Nutno říci, že poslední várka testů ukázala, že vozy Volkswagen mají buď smůlu, nebo na tom kvalitativně nejsou až tak dobře, jak se má na první pohled jevit. Co se stalo?

Jenom tři hvězdy

Získat v testech Euro NCAP pouze tři hvězdy, to je opravdu špatné hodnocení. Zvláště, když většina současných vozidel dostává bez problémů plných pět. Takto málo, tedy tři hvězdičky dostal hodnocený elektrický Volkswagen up! Tedy malé auto určené hlavně na krátké přesuny po městě. Je sice pravdou, že většina nehod ve městě jsou spíše ťukance, ale i tak.

Zatímco v nárazech zepředu auto obstálo celkem dobře – 81 procent, a v rámci ochrany dětí taktéž – 83, v rámci ostatních hodnocených parametrů nedopadl nejlépe. V testech Euro NCAP se totiž hodnotí také bezpečnost chodců – která by měla být u městského vozu důležitá, stejně jako se hodnotí i asistenční systémy, které mají nehodám předcházet. Bohužel, ani v jednom se autu nevedlo dobře, a tak nebylo možné jiné než tříhvězdičkové ohodnocení.

Otevřené dveře

Druhým problémem Volkswagenu byly otevřené dveře. Konkrétně šlo o testování nového Golfu, který sice obstál na výbornou a obdržel pětihvězdičkové hodnocení, ale během testování se stalo něco, co může u mnohých vyvolávat pochybnosti. Po nárazu došlo k tomu, že měl nový Volkswagen Golf otevřené levé zadní dveře.

V tu chvíli se začalo mluvit o tom, zda nejde o určitou konstrukční chybu. Při nehodě by něco takového mohlo být pro osádku vozu fatální, jelikož by hrozilo, že dveřmi mohou lidé vypadnout ven, zatímco uvnitř vozu by byly chráněni celkem dostatečně. Což mimochodem potvrdily i testy. Fotografie otevřených dveří pochopitelně vyvolala řadu otázek.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora