Trik pouštních nomádů pomůže nastartovat auto bez kabelů i tlačení

Jednoduchý trik, který vám dnes představíme, vymysleli pouštní nomádi. Ti ho využívají v situacích, kdy některé auto karavany zapadne v hlubokém písku a je potřeba ho snadno a rychle vyprostit. Nomádi nemusí riskovat, že při vyprošťování zapadlého auta jim v písku uvízne jiný vůz a vystačí si s pytlem, lopatou na písek a tažným lanem.

Nejen do pouště

Stejným způsobem lze vyprostit také auto, které uvízne v bahně nebo na jiném podobném povrchu. Zatímco nomádi musí v poušti naplnit pytel pískem a pak ho zakopat do země, aby si vytvořili pevný bod, v našich podmínkách stačí lano připevnit k dostatečně vzrostlému stromu. Lano se pak přiváže k prokluzujícímu kolu, a když řidič pomalu přidává plyn, auto se z pasti samo vyprostí a vyjede na stabilnější terén.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak s lanem nastartovat

Na podobném principu funguje i trik k nastartování auta s vybitou baterií. Lano je opět připevněno ke kolu, to se ale tentokrát pochopitelně netočí – vůz totiž nelze nastartovat. Lano je proto na kolo potřeba namotat podobně, jako když děti roztáčejí káču. Kolo musí být ve vzduchu, budete tedy potřebovat hever. Pokud namotaným lanem rychle trhnete a kolo se roztočí dostatečnou rychlostí, auto nastartujete.

K tomu je pochopitelně třeba, abyste měli klíček v zapalování a zařazenou rychlost. Kromě toho musíte mít manuální převodovku, ta je však naštěstí v našich podmínkách mnohem běžnější než automatická varianta. V případě youtubera, který trik osobně vyzkoušel, mělo auto zařazený třetí rychlostní stupeň.

Tento způsob nastartování auta sice funguje, jde však o nouzovou variantu. Pokud se nechcete dostat do situace, kdy vám nic jiného nezbyde, starejte se o svou baterii odpovídajícím způsobem:

  • s autem je třeba pravidelně jezdit
  • deaktivujte stop-start systém
  • jednou za čas změřte napětí baterie voltmetrem
Zdroj: Autorský text
Komentáře

O Karel Michalec

Kontakt na autora: [email protected]

Zobrazit více příspěvků autora