Troubil na chodce na silnici, ale bezdůvodně. V těchto lokalitách můžou chodit kdekoliv

Hip Hop 1209499 1280

Kdykoliv šel po ulici chodec, začal na něho troubit a gestikuloval mu, že se má uhnout. Nyní zjistil, že nejednal úplně správně. Jsou lokality, kde chodci nemusí chodit jenom po chodnících, ale mohou dokonce chodit i po vozovce. A to kdykoliv a kdekoliv. Málokterý řidič toto tuší a zbytečně svým troubením vyvolává agresi, zvláště když on na rozdíl od chodce není v právu.

Kde se mohou chodci pohybovat i na silnici?

Pomineme komunikace, kde není chodník a kde musí jít u levého nebo pravého okraje (podle velikosti skupiny). Zaměříme se na dvě hlavní oblasti. Tou první je Pěší zóna a tou druhou je Obytná zóna. Jde o lokality ve městech, které jsou jasně definovány značkami. Pokud do těchto částí obcí řidič vjíždí, mel by respektovat to, že zde chodci mají o poznání více práv, než jinde.

Mohlo by vás zajímat:  Při jízdě na sněhu je důležité myslet na několik věcí, které často končí pokutou
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co mohou chodci dělat a kde?

Obytná zóna je obecně místem, které je určené pro chodce a cyklisty. Vozy v ní jezdit mohou, ale maximálně 20 km/h. Chodci se zde nemusí pohybovat jenom po chodnících, ale mohou se pohybovat také po silnici. A to nejenom pokud přecházejí z bodu A do bodu B, ale i pokud si zde například chtějí hrát – v případě dětí. Právo přednosti je zde upraveno tak, že ji zde mají chodci před vozidly. Ale nesmí je záměrně blokovat.

Mohlo by vás zajímat:  Před koupí se vyplatí ojetý vůz důkladně prověřit

Pěší zóna je druhým místem, kde se mohou pěší pohybovat kdekoliv po celé šíři vozovky. Zároveň do této oblasti nemohou auta, nebo cyklisté. Případné výjimky jsou vyznačeny na značkách, které pěší zóny definují. I tady je maximální povolenou rychlostí dvacítka. Řidiči také musí počítat s tím, že zde jsou i upravena pravidla silničního provozu, jelikož chodec má vždy přednost. Zároveň však mají povinnost umožnit vozidlům jízdu – tedy nesmí se jim záměrně plést a blokovat je.

Mohlo by vás zajímat:  Mostecký okruh představil nový zaváděcí vůz

Značka místa definuje

Jak poznat, zda jsme se nedostali do pěší nebo obytné zóny? Celkem snadno, jelikož začátek a konec dané oblasti je jasně definován dopravními značkami. V případě pěších zón jsou na nich definovány i výjimky, kdy do nich auta mohou, na jak dlouho, v jakém čase a která vozidla konkrétně.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora