Ťukanec na parkovišti lístkem nevyřešíte. Hrozí ještě větší postih

Podobná situace není výjimečná. Na parkovišti ťuknete do jiného vozu a chcete situaci řešit. Obvykle tak, že napíšete lísteček se svým jménem a kontakty a necháte ho majiteli poškozeného vozu za stěračem. Ten se s vámi následně spojí a celý incident nějak vyřešíte. Nejčastěji klasicky přes pojišťovnu, s využitím příslušného formuláře. I když se to zdá jako nejjednodušší a nejideálnější postup, je to špatně!

Zanechání lístku je ujetí od nehody

Je jasné, že hledat majitele poškozeného auta na velkém parkovišti je obrovská ztráta času. Proto se případný viníci uchylují právě k tomu, že jim za sklem ponechají lísteček a následně vše vyřeší vzájemnou domluvou a zapojením pojišťovny. Dle zákona jde však o postup, který je špatný. Tím že necháte za sklem lísteček se dopouštíte přestupku, kterým je ujetí od nehody. To si většina řidičů neuvědomuje.

Špatně jedná i majitel poškozeného vozu

Zákon porušuje nejenom ten, co nehodu způsobil, ale i ten, co následně na telefon na lístku zavolá a s viníkem se domluví na dalším postupu. Zákon totiž říká, že pokud není možné reálně prokázat totožnost účastníků dopravní nehody, měla by být přivolána policie. Bez ohledu na to, jaká škoda vznikla. Poškozený sice volá na telefonní číslo, ale reálně mohl v době nehody sedět za volantem kdokoliv jiný.

Jaký je správný postup?

Pokud byste našli za stěračem lísteček s kontakty na toho, že vás někdo naboural, měli byste dle zákona volat policii, jelikož nejste schopni správně prokázat totožnost viníka. Pokud jste naopak v roli toho, kdo cizí vůz naboural, měli byste čekat na místě, než se poškozený nedostaví. Nebo také volat policii. V případě parkovišť u obchodních center nebo zábavních parků je vhodné nechat majitele daného vozu vyhlásit, což může čekání výrazně zkrátit.

Mohlo by vás zajímat:  Přišel na způsob, jak jezdit úplně zdarma. Majitelé spalováků zuří

A jaká je realita? Ti, co nehodu způsobí v lepším případě nechají lístek a vše se vyřeší vzájemnou domluvou. V tom horším dělají jako by nic, odjedou z parkoviště a myslí si, že je problém vyřešen. Bohužel.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora