Tým Offroadsport soupeří ADDC

Administrativní a technické přejímky proběhly bez problému. V Abu Dhabi bylo příjemných 29 stupňů, podle předpovědi se budou teploty v poušti šplhat přes 40 stupňů, takže většina účastníků závodu pobíhá po servisu s lahví vody v ruce. Dodržování pitného režimu je zde nutností. Jako základna ADDC je opět využíváno zázemí okruhu Yas Marina Circuit, na kterém se jezdí krom jiných i závod F1. V sobotu odpoledne odstartovali jezdci do krátkého prologu. Změna oproti minulým ročníkům je v tom, že letos jeli po asfaltovém povrchu. Včera jsme se pobavili sledováním běžeckého závodu na okruhu. Yas Marina Circuit hostil běžce, kteří se zúčastnili celosvětové akce The Color Run.

V prologu, pořádaném na dráze okruhu Yas Marina Circuit se posádka Offroadsportu umístila na 13. místě. První byl v cíli Nasser Al-Attiyah, druhý Khalid Al Qasiimi a třetí Lucio Alvarez. Celou trať měli jezdci možnost projít a většinu času nechápavě kroutili hlavou, co to organizátory napadlo. Rychlostní zkouška offroadů na asfaltu. Podívaná to ovšem byla zajímavá. Zatáčky projížděné smykem, místy i téměř vydařené drifty. Bohužel někteří neodhadli zcela svou rychlost a dva vozy byly poškozeny střetem s bariérou na kraji dráhy. V neděli čekal jezdce již normální závodní den s pořádnou porcí kilometrů. 262 km rychlostní zkoušky dalších 141 km přejezdů.

Mohlo by vás zajímat:  Speciálně upravená Škoda Yeti bude zasahovat na letišti

Po první pouštní etapě všichni v bivaku odpočívali po horkém dni a připravovali se na další boj. Závod v písku připravuje o síly všechny bez rozdílu. Jezdce, novináře i pořadatele. Neděle s 32 stupni ve stínu nám připadal horký, ovšem v následujících dvou dnech závodníky čekali ještě vyšší teploty. Mirek ZapletalMaciekem odstartovali z třinácté pozice. Ve voze je, stejně jako ostatní posádky, trápilo horko, které dosahovalo až k padesáti stupňům. Naštěstí to byl jediný problém a díky bezchybné jízdě se jim podařilo postoupit do první desítky. Do cíle dorazili na osmém místě. Dnešní etapu vyhrál domácí jezdec Al Helei, který se tohoto závodu zúčastnil po třiadvacáté. Druhý byl Vladimír Vasilyev a třetí Reinaldo Varela. Smůlu měl Nasser Al – Attiyah, který přišel o cenné minuty vyprošťováním svého vozu z písku. Také Adam Malysz si dnes užil kopání a po následné výměně kola činila jeho ztráta 20 minut. Těžký den zažili i motorkáři, velké horko a dehydratace si vybrala svou daň a někteří museli být odtransportováni vrtulníkem. Jasnou jedničkou dnešního dne se stal Marc Coma se svým motocyklem KTM.

Mohlo by vás zajímat:  Subaru představilo netradiční městské SUV

Druhá etapa Abu Dhabi Desert Challenge přivedla jezdce do dunových polí v Rub Al Khali. 279 kilometrů písečných cest a dun všech velikostí prověřilo posádky i techniku. Etapu vyhrál Nasser Al-Attiyah před Vladimírem VasilyevemOrlandem Terranovou. Problém s elektronikou dnes odstavil ze závodu Toyotu Hilux Reinalda Varely. I Mirka v pondělí bohužel trochu zlobila technika. Po přehřátí se při jízdě v dunách samočinně vypla řídící jednotka a vůz se zastavil. Naštěstí zase naskočila a naše posádka mohla pokračovat v závodu. Několikrát musel Mirek opakovat výjezd na dunu, protože se auto bořilo do měkkého písku. Díky vysokým teplotám je písek velmi měkký a způsobuje problémy i místním znalcům terénu. Naše posádka dorazila do cíle na 12. místě a celkově obsadila devátou příčku. Dnes čeká účastníky závodu 273 kilometrů rychlostní zkoušky a 127 kilometrů přejezdů.

Mohlo by vás zajímat:  Ford Explorer Sport pro rok 2013

Zdroj: Offroadsport