Tyto dvě skupiny nikdo na silnici potkat nechce. Jejich opatrnost vede k řadě karambolů

Někdo je dobrý, jiný naopak špatný řidič. Na tom není nic špatného, pokud se člověk za volantem snaží zdokonalovat a jezdí tak, aby nebyl ohrožením pro sebe a své okolí. Jsou ale dvě skupiny, které se často chovají nelogicky. Jsou to starší senioři a dále velmi mladí řidiči těsně po absolvování autoškoly. Co na silnicích často dělají a proč je to nebezpečné?

Pomalá jízda

Je pravdou, že hrát si v provozu na závodníka, je značné riziko. Extrémně vysoké rychlosti jsou nebezpečné. Rizikový je ale i pravý opak. Tedy zbytečně pomalá jízda. Řidič začátečník nebo senior vidí v pomalejší rychlosti opatrnost. V praxi se ale tito šoféři se svými auty stávají brzdou provozu a ostatní musí podnikat často rizikové předjížděcí manévry, což bezpečnosti na silnici nepřidá.

Brzké připojování

Je jedno, zda se jedná o objíždění překážky nebo třeba napojování se na dálnici. Vždy platí, že by se mělo dojet až na konec (k překážce, zúžení, konci připojovacího pruhu) a zde se napojovat. Zmíněné dvě skupiny však často v zájmu své opatrnosti připojují své vozy do vedlejších pruhů hned. Nejenom že tím brzdí provoz, ale také mohou svým nečekaným chováním způsobit dopravní nehodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nečekané brzdění

Každý, kdo jede místy, která nezná, by měl být pochopitelně opatrný. To ale neznamená, že by měl zmatkovat a z ničeho nic šlapat na brzdu, když si není něčím jistý. Málokdo na silnici čeká, že ten před ním začne znenadání brzdit. Kdo si není jistý, měl by důkladně sledovat provoz, směr jízdy ostatních aut a měl by případnou rychlost měnit pozvolna, ne neočekávaně brzdit.

Zmatkování

Není nic výjimečného, že člověk, který se dostane do problému, začíná zmatkovat. V autě je to ale velké riziko, které může končit nehodou. Někdy pomačkanými plechy, někdy pořádným karambolem. Když už nevíme, co dělat, je lepší pokračovat jako ostatní, tedy dojet k místu, kde se dá zastavit, a vše si důkladně promyslet. Začít brzdit, zběsile přejíždět do jiného pruhu, nebo se dokonce otáčet, je extrémně rizikové.

Zdroj: https://www.theguardian.com/politics/reality-check/2013/oct/11/dangerous-drivers-how-old-uk-age-18