Tyto věci na elektromobilech vadí nejvíce: Cena, dojezd a pochybná ekologie

Jdete s dobou a chcete maximálně pomoci životnímu prostředí? Dotkla se vás také elektromobilová revoluce, o které se už přes rok dlouho mluví? Chcete si pořídit nějaký pěkný elektromobilový vůz a dát tak sbohem tradičnímu benzinu č naftě? Pokud jste pevně rozhodnutí, pak vás zřejmě nic nepřesvědčí, ale pokud stále váháte a nejste si jistí, možná budete mít po přečtení těchto informací trochu jasněji. Všude se píše jen výhodách elektromobilů, a jak jsou báječné atd. My jsme si pro vás dnes připravili seznam spíše těch negativních stránek. Stejně jako obrovské množství výhod, mají elektromobily také velké množství nevýhod. Rozhodně mezi ně patří například vyšší cena, menší nabídka, kratší dojezd nebo nutná doba nabíjení.

Vysoká cena

Jednou z hlavních nevýhod elektromobilů je jejich vysoká cena. Právě vysoká cena brání masivnímu šíření této ekologické myšlenky dopravování. Model elektromobilu totiž stojí oproti stejnému modelu vozidla se spalovacím motorem až dvakrát tolik peněz. Dokonce sami čeští řidiči uvedli jako hlavní důvod nezájmu o elektromobily právě vysokou cenu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Krátký dojezd vozidla

Další nevýhodou elektromobilů, která je ovšem rovněž velmi dobře známá, je nízká kapacita baterií a velmi krátký dojezd. Podle statistik činí průměrný dojezd elektromobilů, které se objevují na trhu, jen několik set kilometrů. V případě těch lepších a výkonnějších modelů se jedná o dojezd téměř 500 km, což je ovšem pro většinu zákazníků málo, a chtěli by více. Automobilky ovšem do budoucna plánují zvýšit dojezd těchto vozidel tak, aby zvládly alespoň 700 až 900 km, s čímž souvisí i nabití baterie během několika minut.

Nabíjí se několik hodin

Možná víte, že jednou z nevýhod elektromobilů je také pomalé a složité nabíjení, což úzce souvisí s předchozím bodem. Jde o jeden z hlavních problémů, který potenciální kupce vozidla může odradit. Současná infrastruktura nabíjení elektromobilů nabízí jen standardní a rychlonabíjecí stanice, jichž ovšem není zase tak velké množství. Problém je také v používání standardní nabíječky, s níž trvá nabitá elektromobilu i několik hodin. Mnohem lepší je proto používat rychlonabíječky, které jsou efektivnější a rychlejší.

Mohlo by vás zajímat:  Po koupi ojetého auta je lepší některé součástky rovnou vyměnit, vyplatí se to
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Problémy v zimě

Mezi další bod v seznamu nevýhod lze zařadit problematický provoz elektromobilů v zimním období. Loňská zima dokonce odhalila problém elektromobilů, který se týká jejich dojezd. Dojezd velkého množství elektromobilů se totiž během zimního období snížil i na méně než polovinu. Za ideálních podmínek je možná elektromobil dobrá volba, ale pří extrémních výkyvech, což je například velká zima, se mohou objevit problémy, které následně mohou znepříjemnit život.

Ekologicko-energetický střet

Všude se píše, že elektromobily jsou vhodné hlavně proto, že z nich nevznikají žádné emise a neznečišťují tak životní prostředí. Ve skutečnosti tomu není úplně tak. Výfuk sice škodlivé látky nevypouští, ale pro svůj provoz potřebuje vůz elektřinu. A jak jistě víte, tak elektřina se musí někde vyrobit. Dochází zde tedy k ekologickému střetu, protože vůz v tu chvíli závisí na zdroji, který elektrickou energii vyrábí, a ten nemusí být vždy přímo ekologický.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokles příjmu státu

Další nevýhoda není úplně nevýhodou pro elektromobil a jeho uživatele, ale má spíše globálnější charakter. Tou nevýhodou je propad příjmů, které má stát z pohonných hmot. Představte si, že se elektromobily stanou běžnou součástí života. Klasické spalovací motory se přestanou používat a stát tak pocítí výrazný pokles příjmů z pohonných hmot. Jde ovšem spíše o nevýhodou ekonomickou, a jak už jsme psali, nejedná se tak ani o problém koncového uživatele, jako spíše o problém státu.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora