Tyto vozy je lepší parkovat bezpečně. Patří mezi vyhledávané cíle zlodějů

Close Up Man Trying Break Into Car (1)

Koupit si nové auto není jenom tak. Je třeba zvážit celou řadu parametrů a proměnných. Když už člověk konečně nějaké vybere, objedná, zaplatí a zaparkuje před dům, může zjistit krutou pravdu. Koupil si auto, na které budou číhat zloději. Není totiž nic neobvyklého, že se lapkové specializují na určité typy aut. Které to jsou?

Data mluví jasně

Nejvíce se samozřejmě kradou ta auta, o která je následně největší zájem. A to jak ve smyslu, že jsou převezena dál, kde jsou prodána, nebo ve smyslu, že jsou použita na náhradní díly. Díky statistice není problém sledovat, jaké vozy jsou nejčastěji kradeny. Jednou z databází je třeba SAMAR Automotive Market Research Institute. Jeho působnost je polská, ale protože je sousední země hodně podobná té naší, můžeme říci, že zájem o vozy bude hodně podobný.

Mohlo by vás zajímat:  S klesajícími teplotami řidiči zjišťují, co na autě zanedbali. Nejvyšší čas vše napravit
Zdroj obrázku: Freepik

Které vozy se kradou nejvíce?

Co ze statistiky SAMAR vychází? Poměrně jasná čísla. Pokud začneme počtem celkových krádeží, bylo jich 6 157 – tedy v případě pouze osobních a dodávkových aut. To už je poměrně vysoké číslo.

Buďme ale konkrétní a podívejme se na auta, která jsou cílem zlodějů nejvíce. SAMAR uvádí, že se jedná o vozy Hyundai Tucson, dále Toyota Corolla, Toyota RAV4 a dále Audi A4. Opomenout nesmíme ani segment dodávek, kde je tím nejvyhledávanějším vozem Fiat Ducato.

Mohlo by vás zajímat:  Cyklisté podceňují bezpečnostní prvky. Přibývá nehod, ve kterých figurují

Rizikem může být i konkrétní značka

Pokud před domem nemáte konkrétní auto z daného seznamu, nemusí to ještě znamenat, že můžete být stoprocentně v klidu. Také jsou tu konkrétní značky, které jsou podle SAMAR nejčastěji kradené. Sem patří Toyota, Audi, ale i Volkswagen, stejně jako BMW nebo Hyundai. Pokud takové auto máte a plánujete s ním třeba na několik dní do Polska, pozor na to. Zde jsou velmi vyhledávaná. A vzhledem k jejich evropské oblibě můžeme říci i to, že budou hodně vyhledávaná také u nás.

Zdroj: https://www.statista.com/statistics/1250254/poland-top-stolen-car-models/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora