Tyto výjezdy z obytné zóny jsou pasti na řidiče. Najdeme je v mnoha městech

Obytné zóny mohou být větším rizikem, než se zdá. Z důvodu omezené rychlosti působí bezpečně, ale jejich konce mohou být pastí na řidiče. A to nejenom z důvodu neznalosti silničních pravidel, ale také z důvodu určité nepozornosti, ale hlavně také z neznalosti místní úpravy, což může vést k dopravní nehodě.

Co říkají pravidla silničního provozu?

Ty mají poměrně jasný výklad. Laicky řečeno, ve chvíli kdy vyjíždíme z obytné zóny na běžnou komunikaci, musíme dát přednost všem vozidlům, která po ní jedou. Až poté můžeme vyrazit. Zároveň tedy platí, že vozidla na běžné komunikaci nijak neřeší auto vyjíždějící z obytné zóny, jelikož ta jim musí dát přednost. Zní to logicky a samozřejmě. V praxi té může být úplně jinak.

Kde je zóna?

Město kde bydlíte, jistě velmi dobře, znáte a tak přesně víte, kde se zde nacházejí obytné zóny a výjezdy z nich. A tak víte i to, kde musíte ostatním dát přednost a kde ji naopak máte vy. Co ale v případě, kdy se dostanete do neznámého města a nemáte o místní úpravě ponětí? Jak rychle bez dostatečného značení poznáte, zda blížící-se křižovatka není pouze vyústěním obytné zóny? V tu chvíli může nastat problém.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidlo pravé ruky

Představme si situaci, když jste v neznámém městě a blížící se místo vyhodnotíte jako běžnou křižovatku a z logického hlediska na ní začnete dávat přednost zprava, tak jak vám to přijde správné. Realita však může být taková, že se ve skutečnosti bude jednat o výjezd z obytné zóny. Tedy místo, kde máte přednost vy.

Pokud se na tomto místě potkáte jenom s vozidlem, které ze zóny vyjíždí, vše si vyřešíte vzájemnou gestikulací, jelikož budete dávat přednost jeden druhému. Horší to může být, když na komunikaci nepojedete sami, ale za vámi bude několik vozidel. Vy se rozhodnete dávat přednost zprava pro neznalost místní úpravy, zatímco vůz za vámi tento váš manévr vůbec nečeká. A v tu chvíli je to k nehodě opravdu už jenom kousek.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora