U tří válců to nekončí. Dvouválcové motory už jsou realita, která málokoho potěší

Auto Mechanic Repairs Car Employee Carries Out Maintenance Machine

Poctivý osmiválec nebo šestiválec je dnes něco, co je velmi těžké koupit, pokud se pohybujeme na trzích Evropské unie. Takzvaný downsizing, spojený se snahou o ekologii, vede automobilky k poměrně razantním změnám v oblasti motorizací. A je to především snižování objemu, ale i snižování počtu válců. A kam toto všechno povede?

První tříválce na trhu

Když se místo běžných čtyřválcových motorů začaly objevovat ty tříválcové, vyvolalo to vlnu nevole. Někteří dokonce uváděli, že si takové auto nikdy nekoupí a budou v chodu udržovat své starší, jak to jenom půjde. Aktuální realita v EU není příliš pozitivní, jelikož se ukazuje, že maloobjemové motory s třemi válci jsou stále běžnější v portfoliu většiny automobilek. Postupem času si tak na tříválce musíme zvykat. Bohužel.

Mohlo by vás zajímat:  Nové radary nejenom měří. Automaticky poznají, zda řidič drží mobil
Zdroj obrázku: Freepik

Ještě o válec méně

Mnozí si v minulosti dělali legraci, že tu v budoucnu budou dvouválce. Ty dnes existují a jsou používané hlavně u motocyklů. Ale že by byly k dispozici i u aut? I když to může působit úsměvně, skutečně k tomu dojít může. Příkladem je vůz Fiat Panda s dvouválcovým motorem TwinAir, který má objem 0,9 litrů. Máme toto auto, tedy tuto motorizaci, brát jako první vlaštovku, která odstartuje další trend? Doufejme, že k tomu nedojde.

Čtyřválec, nebo dvouválec? Někdy obojí

Vzhledem k vývoji různých technologií v oblasti motorizací mohou nastat i situace, kdy mnozí jezdí jenom se dvěma válci, aniž by to tušili. Vždyť si přece kupovali čtyřválcový motor – tedy alespoň si to mysleli. Ano, to se na první pohled může zdát, ale současné technologie motorů umí, za určitých podmínek, dva válce odpojit. Tato funkce má přispět hlavně k úspoře paliva. A tak ač je v dokumentech vedena čtyřválcová motorizace, v provozu může být běžné, že se jedná naopak o dvouválcovou. A ti, kteří se o své auto až tolik nezajímají, to možná ani nezjistí. Bohužel.

Zdroj: https://www.carthrottle.com/post/car-makers-are-finally-admitting-that-downsizing-was-a-stupid-waste-of-time-and-money/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora