Ukryté indikátory na stěračích poradí se správnou výměnou, ale řada řidičů o nich vůbec neví

Správně fungující stěrače jsou nezbytností proto, abychom měli skrz čelní sklo dokonalý výhled hlavně v dešti, ale i za jiných podobných povětrnostních podmínek. A když stěrače přestávají stírat, uvědomí si mnoho řidičů, že je čas na výměnu. Podle mnohých expertů však tato výměna nastává v mnoha případech pozdě. Stěrače už by měly být dávno vyměněny.

Jak poznat, kdy je pravý čas na výměnu?

Ideální je pustit se do výměny stěračů ve chvíli, kdy začínáme pociťovat, že stírání vody z čelního skla je přece jenom o něco horší, než tomu bylo dříve. Stačí drobné změny a už bychom měli začít výměnu řešit. Dostat vše do bodu, kdy skoro nic neuvidíme, je až neuvěřitelný risk.

Zdroj obrázku: Pixabay

Některé stěrače nám to řeknou

U běžného stěrače je třeba použít výše uvedený postup. Jsou ale i takové, které nám sami řeknou, že je čas na výměnu. A nebojte, nemusíte se obávat toho, že by se jednalo o další zbytečný elektronický systém, který by snad propojoval něco s něčím a poté se vám signalizace ukázala na palubní desce. Vše je mnohem jednodušší a logičtější. Dané stěrače totiž mají indikátory.

Jednoduchý barevný indikátor

Nemají ho všechny stěrače, ale jenom některé. Obvykle je chráněný samolepkou nebo jiným krytím. Ve chvíli, kdy je stěrač namontován se tato ochrana sejme. V tu chvíli bude na indikátor postupně dopadat sluneční světlo, a to ve stejné intenzitě jako na ostatní části stěračů. A právě slunce, teplo, ale především UV záření začne postupně měnit vlastnosti instalovaného stěrače. A to až do bodu, kdy již nebude schopen odvádět svou práci tak, jak by měl.

Zdroj obrázku: Pixabay

A právě tuto chvíli prozradí daný indikátor. Obvykle barevný bod, který mění své odstíny podle toho, jak je stěrač opotřebován. To, kdy je třeba stěrač vyměnit prozradí informace výrobce, který uvádí i to, jaký barevný odstín je ještě v pořádku a jaký je ten špatný. Nutno však dodat, že ne všechny stěrače daný indikátor mají, a také je třeba myslet i na to, že ne každý stěrač vymění ve chvíli, kdy by měl.