Umíte správně vybrat pneumatiky?

Na první pohled absolutně banální úkon, který zvládne i puberťák. Nicméně i tady platí několik zásad, které se vyplatí dodržovat zejména proto, že pneumatiky jsou to, co nejvíc ovlivňuje jízdní vlastnosti automobilu.

Držte se údajů z techničáku

Ve velkém technickém průkazu se mimo jiné dočtete i doporučený rozměr pneumatik, které by měly být pro váš vůz optimální. U výběru šířky pneumatiky rozhodují spíš preference řidiče. Pokud se ovšem rozhodnete nasadit na své auto rozměr, který neodpovídá doporučení, můžete se potázat s problémy. Emisní limity jsou striktně určeny a zpřísňují i zapsání jiných rozměrů pneumatik.

Rozlišujte dezén a určení

Symetrický, asymetrický, nebo směrový vzor – pojmy, které by vás měly zajímat, kromě těch běžných, jako je dezén a letní/zimní/celoroční. Pokud jezdíte méně a zejména ve městě, zvolte symetrický vzor. Asymetrický by neměl chybět na rychlejších vozech, protože má kratší brzdní dráhu. Směrový vzor ocení zejména řidiči, kteří se často ocitají v terénu.

Zkontrolujte štítek

I pneumatiky mají svou povinnou výbavu. Je ni tzv. štítek EU. Podobně jako u energetických štítků staveb, čí spotřebičů, by měl i ten z pneumatiky informovat o jejich vlastnostech, vlivu na spotřebu, valivém odporu, či přilnavosti.

Pneumatika jako víno nezraje

Pozor na věk. Ten na rozdíl od vína nevěští lepší kvalitu. Někdy se v prodeji objeví pneumatiky označené jako nové, ale DOT kód prozradí, že byly vyrobené již před několika lety. Nemusí to akutně znamenat, že je něco v nepořádku. Běhounové směsi obsahují činidla s postupným uvolňováním, což pneumatice zaručuje dlouhou životnost i dobrou kvalitu. Hodně však záleží na podmínkách, kde se taková pneumatika skladuje. Pokud se válí někde venku, vystavená vlivům počasí, radši nebrat.

Na nejnižší cenu nesázejte

Cena je u pneumatik relativní pojem. Je přirozené, že člověk se snaží pořídit co možná nejlepší kvalitu za co možná nejmenší peníze. Nicméně u pneumatik by se mělo přihlížet i k recenzím, či ideálně nezávislým testům, které dokáží prozradit vše důležité – jízdní vlastnosti, brzdní dráhu, či životnost.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Triky zlodějů aut jsou stále jednodušší. Používají lahev, drát nebo minci