Ušetřit palivo během jízdy reálně jde. Více než nesmyslné rady pomohou změny řidičských návyků

Co má vliv na spotřebu během jízdy? Celá řada věcí. Z těch okrajových jsou to určitě třeba otevřená okénka, zapnutá klimatizace nebo věci v zavazadlovém prostoru, které zvyšují hmotnost auta. A potom jsou tu řidičské návyky, které mají na spotřebu opravdu podstatný vliv a jejich změnou lze jezdit mnohem úsporněji. Co je třeba dělat jinak, aby palivo v nádrži až tak neubývalo?

Správné řazení

Kdo má auto s automatem, tento bod může vynechat. Stačí, když si nastaví takzvaný eko režim. Kdo má manuál, měl by hlídat otáčky motoru a nenechat je stoupat příliš vysoko. Moderní auta dokonce ukážou, kdy je pravý čas přeřadit. Podle toho je vhodné se řídit. Čím více je motor vytáčen, tím více paliva si vezme. Proto na to pozor.

Dosažení cestovní rychlosti

Jezdit doslova jako šnek není pro spotřebu úplně ideální. Řeč je třeba o jízdě po městě. Při rozjezdu na semaforech a křižovatkách je vhodné dosáhnout konstantní cestovní rychlosti co možná nejrychleji – ale bez zbytečného vytáčení motoru. Čím nižší rychlostní stupeň je zařazen, tím je obecně vyšší spotřeba. A to i když se jede velmi pomalu.

Zdroj obrázku: Freepik

Dodržování rychlosti

Limity maximální povolené rychlosti nemusí souviset jenom s bezpečností. Pomohou také s udržením spotřeby na uzdě. Základní změna řidičských návyků je jasná. V obci příliš nepřekračovat povolenou padesátku a mimo obec nejezdit rychleji než stanovených devadesát. Tolik času se zběsilou jízdou stejně neušetří, a tak poklidná bude na počítadle spotřeby znát po prvních kilometrech.

Předvídání

Když vidíme, že se před námi zpomaluje, že je na semaforu červená nebo že blikají závory či je v dohledu omezení rychlosti, je namístě na tento stav reagovat. A to jednoduše tak, že zvedneme nohu z plynu. Takto dojedeme několik stovek metrů téměř zdarma. Jde o velmi efektivní způsob úspory paliva, který je namístě si také osvojit a pravidelně ho praktikovat.

Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora