V Česku se auta vyrábějí stále více. Počty vyrobených vozidel lámou rekordy.

Osobní vozidla jsou stále oblíbenějším dopravním prostředkem a jejich výroba stále stoupá. Nedostatek vozidel k prodeji tak rozhodně nehrozí. Jak je to s autobusy a motocykly?

Jak markantně počet vyrobených aut v Česku roste?

V loňském roce výroba aut v Česku stoupla o pět procent na 1,41 milionů kusů. Dle prezidenta sdružení AutoSAP byl tak loňský rok rekordním v celé historii produkce motorových vozidel. Letos tomu nebude jinak. Od ledna do konce října tohoto roku totiž výroba osobních vozidel vzrostla o 1,9 procenta na 1,196 milionů automobilů. Jedná se o rekordní počet. V říjnu se tak dle Sdružení automobilového průmyslu vyrobilo nejvíce vozidel za celý rok. Nejvíce výrobu podpořila společnost Škoda Auto, která zvýšila svou produkci o 3,7 procenta na cca  736 tisíc vozidel. Oproti tomu nošovickému Hyundai se tolik nedařilo. Zaznamenal pokles výroby o 6,2 procenta na cca 282 tisíc vozů.

Analytik Komerční banky David Kocourek vidí rekord nejen z pohledu kumulativního ale i z měsíčního. Výroba vozidel v České republice není tedy ohrožena pomalejší poptávkou po vozidlech v Evropské unii. Dle kocourka ale v Německu již od září výroba zpomalila a dodavatelé pro autoprůmysl by jistou změnu pociťovat již měli.

Jak stoupá v České republice produkce autobusů a motocyklů?

Množství vyrobených autobusů v roce 2018 stouplo o 5,6 procenta na počet 3842 vozidel. Nejvíce jich vyrobila společnost Iveco Bus a to 3461 kusů. Na druhém místě v pořadí je pak SOR s počtem 352 vozidel a třetí KH motor Centrum, které vyprodukovalo 29 autobusů.

Výroba motocyklů v Česku také stoupá. Za poslední rok produkci motocyklů reprezentovala pouze společnost Jawa Moto. Její výroba stoupla o 12 procent na počet 1292 motocyklů. 1211 kusů z tohoto počtu pak putovalo na export.

 

——————————————————————————————————————–

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Mercedes zveřejnil české ceny zmodernizované třídy A