V Evropě je k prodeji levné indické auto. Ojetina ale stojí víc než nové

Vůz Tata Nano se roky pyšnil titulem nejlevnějšího auta na světě. Vůz se nabízel v Indii, ale jedna kopie je nyní i v Evropě. Ale za cenu, kterou nikdo nechápe. Toto velmi levné auto je totiž v Evropě prodáváno za částku, která je několikanásobkem sumy, za kterou se v Indii dalo pořídit toto auto úplně nové. Je tedy otázkou. Zda se vůbec najde někdo, kdo by tuto raritu zakoupil.

Unikátní Tata Nano

Pokud se na vůz s titulem nejlevnější automobil na světě podíváme blíže, je třeba říci, že produkce tohoto modelu byla zahájena v roce 2008. Cena tohoto vozu byla 100 rupií. To je v přepočtu asi 1 800 euro, což v přepočtu na české koruny dělá zhruba 50 tisíc. Přesně za tolik se tedy dalo v Indii pořídit nové auto. Záměrně říkáme dalo, jelikož v roce 2018 byla výroba zastavena a zájemci o tento model jsou tak odkázáni výhradně na trh s ojetinami.

Zdroj obrázku: marktplaats.nl

Parametry nijak neoslní

Je jasné, že vzhledem k ceně, která je v přepočtu asi 50 tisíc korun, nelze očekávat nic unikátního. Tata Nano nevypadá designově nijak povedeně, spíše jako podivné auto do města. Že se tam skvěle hodí, to potvrzují rozměry činící 3 099 x 1 495 x 1652 milimetrů. Rozvor auta je 2 230 mm. Ze základních parametrů zmiňme maximálku o hodnotě 105 kilometrů v hodině, a zrychlení z nuly na šedesátku, které trvá dlouhých 30 sekund.

Mohlo by vás zajímat:  Povedená čínská kopie Porsche Cayenne stojí oproti německému vozu zlomek ceny

Pokud jde o motorizaci, je pod kapotou motor o objemu pouze 624 cm3, který přináší výkon 38 koní. To rozhodně není nijak závratná hodnota, ale na druhou stranu je třeba dodat, že auto váží pouze 600 kg a na proplétání úzkými městskými uličkami to stačit může. I když kdo ví, jak by to vypadalo, když do vozu sednou čtyři pasažéři, pro které je vůz určen.

Zdroj obrázku: marktplaats.nl

V Evropě je ojetina za násobek ceny

Dá se vůbec Tata Nano pořídit v Evropě? Jedna kopie přece jenom ano. Jde o ojetý automobil, prodávaný v Nizozemsku. Auto bylo vyrobeno v roce 2013 a stav tachometru je 32 150 kilometrů. Pokud si říkáte, že takové auto bude vzhledem k pořizovací ceně v podstatě za odvoz, mýlíte se. Majitel za něho chce 4 950 euro, tedy více než 130 000 korun. To je skoro trojnásobná suma, než stála novinka v Indii.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora