V Indii jezdí řidiči po odpadcích. Silnice jsou plné nevyužitého plastu

Water Bottle 3869866 1280

V Indii jsou nejenom extrémně levná auta, ale také zajímavé silnice. V mnoha případech se zde jezdí doslova po odpadcích. Nemáme teď na mysli situace spojené s nedostatečnou ochranou přírody a povalujícími se plastovými odpadky, ale věc zcela opačnou. Indie by mohla být zajímavou inspirací pro mnoho jiných zemí, které řeší otázku, jak by se dalo vhodně nakládat s plastovým odpadem.

Jízda po plastových odpadcích

Plastový odpad je celosvětový problém. Vzhledem k jeho nerozložitelnosti se hledají cesty, jak zabránit jeho hromadění v přírodě, ale i cesty, jak ho co nejlépe využít. Tedy recyklovat. A Indie může jít v tomto směru příkladem. Možná už o ni za pár let nebudeme mluvit jako o zemi s žalostným stavem silnic, ale o zemi, která při jejich budování plastový odpad efektivně využívá. V tu chvíli lze hovořit v tom smyslu, že na nových silnicích jezdí místní řidiči doslova na odpadcích.

Mohlo by vás zajímat:  Brzdy dostávají každý den zabrat. Šetrný styl jízdy prodlouží jejich životnost
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plasty jako součást směsi

Plastový odpad se tak stává součástí směsi, která je použitá na budování, ale i opravu silnic. Orientačně se používá kolem 8 procent recyklovaného plastového odpadu. To znamená, že na jeden kilometr silnice se použije zhruba 10 tun směsi, která je tvořena zhruba 9 tunami asfaltu a necelou tunou plastových částic.

Nejenom ekologické výhody

Nejenom, že lze plastovému odpadu dát zajímavé druhé využití, a tím začít lépe chránit planetu. Opomíjet nelze ani vlastnosti daných silnic, které jsou díky plastovému odpadu přimíchanému do směsi mnohem kvalitnější. A to jak pokud jde o odolnost takové silnice, tak pokud jde také o její životnost. Dokáže mnohem lépe odolávat třeba vysokým teplotám, které Indii často trápí, tak dokáže lépe odolávat také vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Auto sází u svých vozů na ekologické materiály a zkoumá biologické suroviny. Vozy tak mohou být plné odpadků
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výhodou je také fakt, že se díky této technologii dají silnice budovat mnohem levněji, než pokud by se zůstalo jenom u původní základní asfaltové směsi. Takové jsou závěry projektu, který odstartoval v roce 2016 tamní ministr dopravy, který se rozhodl ukázat další z cest, jak se dá plastový odpad efektivně využít.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora