V koloně umí jet málokdo dobře. Většina řidičů zbytečně riskuje a jen ztrácí čas

Jízda kolonami není příjemná vůbec pro nikoho. Dlouhé čekání způsobuje nepříjemné zdržení a mnoho lidí hledá možnosti, jak průjezd ucpaným úsekem zrychlit. Místo toho, aby byli v cíli o něco dříve, nastane opačný jev. Jejich chování je mnohdy stojí čas, ale i peníze. Co dělají?

Změny jízdních pruhů

V kolonách je běžným jevem, že chvíli jede jeden pruh, později zase pruh druhý. Mnoho řidičů tak má potřebu přejíždět z jednoho pruhu do druhého ve snaze průjezd kolonou urychlit. Výsledek je ale mnohdy zcela opačný. Neustálá změna pruhů je nejenom zbytečně nebezpečná, ale mnohdy nakonec dojde ještě k většímu zdržení. Zvláště pokud má podobný nápad mnoho řidičů.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti

Stejně jako kdekoliv jinde i v kolonách je namístě dodržovat bezpečnou vzdálenost. Jízda po ucpané silnici je totiž velkým rizikem. Často může dojít k prudkému brždění a problém nastává záhy. Kdo nemá rychlé reakce a nenechal si před sebou dostatek místa, může nabourat do vozu před sebou. Řešení takové nehody není nic příjemného jak z důvodu ztráty času, tak i proto, že to bude stát nějaký ten peníz.

Zdroj obrázku: Freepik

Blokování jízdního pruhu

Mnohdy vzniknou kolony tam, kde dochází ke zúžení do jednoho pruhu. Pravidla silničního provozu říkají, že by mělo být v takové chvíli použito pravidlo takzvaného zipu. Češi ale moc zipovat neumí nebo nechtějí. Často to končí tím, že člověka, který dojede až k překážce, považují za „předjížděče“ a nechtějí ho pustit. V tu chvíli může dojít k drobnému karambolu, který je třeba na místě řešit.

Stání ve středu pruhu

Nikdo často neví, proč kolona vznikla a co se bude dít za pár minut. Je proto namístě ve chvíli, kdy se kolona tvoří, zajet k okraji vozovky. Tedy pomáhat vytvořit záchranářskou uličku – pokud by byla potřeba. Kdo stojí ve středu svého pruhu, nalepen na vůz před sebou, má ve chvíli, kdy se za ním objeví majáky, velký problém rychle a bezpečně uhnout.

Zdroj: https://punchng.com/how-to-drive-safely-in-heavy-traffic/