V Minneapolis zakázali stavět Drive-Thru restaurace. Hlavním důvodem jsou emise a bezpečnost chodců

Cesta ke snižování emisí může být různá. Zatímco v Evropě se nejčastěji uchylujeme k tomu, že zakazujeme vjezd některých vozidel do center měst, tak v USA na to jdou úplně jinak. Přes jídlo. Takzvané Drive-Thru restaurace jsou zde velmi populární. Stačí přijet k okénku, objednat si, dostat jídlo do auta a odjet. A právě tyto druhy restaurací budou v Minneapolis zakázány. To vyvolalo velké pobouření, ale vedení města si stojí za svým.

Proč právě Drive-Thru restaurace? Důvodem jsou emise

Důvody jsou zřejmé. Lidé jezdící do těchto restaurací určitou dobu čekají na možnost objednávky, poté u dalšího okénka platí a následně čekají na výdej svého jídla. A to vše se zapnutým motorem. Mnozí jsou dokonce tak daleko, že s vyzvednutým jídlem zastaví na parkovišti a spořádají ho v autě. Motor přitom nevypínají. Proto vedení Minneapolis došla trpělivost a rozhodli se, že budou daný problém řešit. Kvůli Drive-Thru restauracím se tak do ovzduší dostává naprosto zbytečné množství emisí, které lze celkem jednoduše eliminovat. A to tímto radikálním krokem.

Cílem je i zvýšení bezpečnosti chodců

Vedení Minneapolis argumentuje i tím, že nejde jenom o emise, ale i o bezpečnost chodců. Drive-Thru restaurace vyžadují speciální příjezdové cesty k výdejním okénkům. A ty v mnoha případech vedou přes chodníky. Na nich jsou bezohlednými řidiči ohrožování chodci. I zde má Minneapolis k dispozici čísla, která říkají, že zranění chodců se vlivem příjezdových cest k těmto typům restaurací zvýšilo, a to o 0,69 nehod. Ano, zdá se to jako směšné číslo, ale když si vezmete, že nehod chodců není zase až tolik, můžeme být v procentuálním pohledu i na desítkách procent.

Minneapolis plánuje ještě další opatření

Zákaz Drive-Thru restaurací se bude týkat celkem 17 městských obchodů z celkem 23. Nejde však o jediné plány, které město má. Chce také regulovat množství benzinových stanic, nebo různých obchodů. To vše proto, aby byl splněný závazek, který si město dalo. Do roku 2050 chce snížit emise o celkem 80 procent.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora