V moderních autech jsou všechny součásti propojené, opravy svépomocí jsou takřka nemožné

Car Show 1784538 1280

Na vašem autě je bohužel celá řada věcí, které se mohou porouchat. A protože doby, kdy na silnicích jezdila jen auta s jednoduchými mechanickými součástkami, které si každý kutil dokázal snadno opravit svépomocí, případně za asistence některého ze šikovnějších přátel, už jsou dávno pryč, nezbývá, než se v případě potíží obrátit na autorizovaný servis. A to platí bohužel i v případě, že se vám porouchá něco, o čem si myslíte, že na opravu přeci jen stačíte sami. V moderních autech totiž doslova všechno souvisí se vším.

Mohlo by vás zajímat:  Takhle objíždět kolony se nevyplácí. Kromě rizika nehody jde o jízdu odporující zákonům

Nefunkční autobaterie

Pokud vám z jakéhokoli důvodu přestane fungovat baterie, pravděpodobně se ji nejprve pokusíte dobít. Když vaše auto ani pak nenastartuje a nepomůže ani pečlivé vyčištění elektrod, asi se rozhodnete plácnout přes kapsu a koupit novou. Ale ani zdánlivě prostá výměna autobaterie není ve skutečnosti nic jednoduchého.

Zdroj obrázku: Pixabay

Tedy pokud máte opravdu moderní auto s mnoha elektronicky ovládanými prvky. Před výměnou baterie je totiž potřeba všechny zkontrolovat a některé z nich, například okna, zrcátka nebo centrální zamykání, aretovat. Měli byste také zjistit, jak se po výměně baterie bude chovat operační systém auta. Je možné, že bude zablokovaný nějakým heslem nebo kódem, bez jehož znalosti nebude možné operační systém znovu zapnout. Auto tak bude de facto nepojízdné, byť se vám jej podaří nastartovat.

Mohlo by vás zajímat:  Lego přichází se skládačkou Ferrari F40
Zdroj obrázku: Pixabay

Elektronické brzdy

Ani brzdy už nejsou tak úplně mechanické. Velký průlom v tomto ohledu zaznamenala v roce 2003 automobilka Mercedes, která uvedla na trh elektronicky řízený brzdový systém SBC. Ale nějakou formu elektronických brzd už má dnes prakticky každé auto, hodně se rozšířily spolu s rozmachem systému ABS. U elektronických brzd sice svedete vyměnit brzdnou kapalinu či brzdové destičky, ale pokud brzdy nefungují tak, jak mají, budete muset zajet do autorizovaného servisu na jejich seřízení. Sami si bohužel neporadíte.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora