V podzemních garážích vládne anarchie. Řidiči si jezdí, jak chtějí, a kašlou na předpisy

Na silnicích řidiči pravidla silničního provozu jakž takž dodržují. Jakmile ale zajedou do míst, kterými jsou garáže nákupních center, nastává přímo anarchie. Málokdo si uvědomuje, že i zde platí naprosto stejná pravidla jako na silnici, ze které se do nákupáku přijíždí. A co je tím nejznámějším nešvarem?

Nedávání přednosti

V garážích obchodních center málokdy narazíme na značky upravující přednosti v jízdě. A tak logicky začíná platit pravidlo pravé ruky. Tedy, mělo by platit. Realita je taková, že se zde obvykle uplatňuje právo rychlejšího a silnějšího auta nebo je o své přednosti přesvědčen ten, který zrovna není v některé z parkovacích uliček.

Jízda do zákazů

Někdy značky v garážích nákupních center přece jenom najdeme. Upravují, kam řidič smí a nesmí vyjet. Mnohdy je v rámci plynulosti provozu taková parkovací plocha řešena jako systém několika jednosměrek, a tedy uliček, do kterých z druhé strany nesmíme najet. A realita? Opět naprosto opačná. Při honbě za volným parkovacím místem je každému jedno, že právě páchá přestupek. Hlavně že mu místo nikdo neobsadil.

Mohlo by vás zajímat:  Výrobní linky závodu v Sochaux opouští miliontý Peugeot 3008
Zdroj obrázku: Freepik

Parkování, kde se dá

Parkovací místa v podzemních garážích nákupních center bývají často jasně vyčleněna a specifikována. Nejblíže u vchodu bývají místa pro invalidy, kousek od nich parkovací místa pro maminky s kočárky. V některých jsou i místa vyčleněná pro elektromobily. A realita? Na značení parkovacích míst málokdo hledí. V boji o to být co nejblíže vchodu zastavují řidiči, kde se dá. I tam, kde nemají co dělat. Mnohdy je neodradí ani kříže značící místa určená pro zásobování nebo otáčení vozidel.

Nedodržování rychlosti

V garážích nákupního centra bývá, pro zajištění maximální bezpečnosti, omezena rychlost, kterou mohou jednotlivá vozidla jet. Realita však bývá výrazně vzdálená. Ať už ve snaze být co nejdříve uvnitř, nebo ve snaze být co nejdříve venku jsou někteří schopni rychlost natolik překračovat, že jsou nebezpeční sobě i okolí.

Zdroj: https://www.alltrafficsolutions.com/blog/smart-parking-systems/solutions-to-car-parking-problems-in-large-shopping-malls/