V Rusku instalují nové semafory. Mají šetřit místo, proto je udělali větší

Semafory jak je známe, v kulatém provedení, najdeme všude ve světě. V Rusku však lze narazit na novinku, větší čtvercové světlo, které vzniklo proto, aby více šetřilo místo. Zdá se vám to nelogické? Tak to skutečně je. Podívejme se na nový druh ruských semaforů blíže. Jejich velikost totiž může skutečně dávat smysl.

Konec klasice

Společnost Probok z Ruska se rozhodla vyzkoušet na některých místech zcela nový typ semaforů a nahradit ty původní. Ty, které všichni známe z řady různých nejenom evropských měst. Většinou jde o zařízení se třemi kulatými skleněnými prostory, za kterými se rozsvítí žárovka a tedy i následně i barva, která signalizuje, zda máme jet, nebo stát. Modernější semafory už jsou vybaveny různými diodami, ale onen klasický vzhled a tvar zůstává. A právě tady se začíná ruské řešení lišit, jelikož na rozdíl od klasiky vypadá opravdu jinak.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Semafor využívající LED panely

Místo klasického řešení se na některých místech Ruska začaly využívat semafory z LED panelů. Oproti těm původním kulatým má každý z barvy čtvercový tvar. Řazení barev zůstává zachováno v pořadí červená – oranžová – zelená. Toto řešení navíc umožní na prostředním panelu zobrazit i praktický odpočet, který může dát řidičům vědět, jak dlouho ještě budou stát a za jak dlouho budou moci jet.

Zdroj obrázku: Probok

Větší, ale šetří místo

Na první pohled je vidět, že jednotlivé barevné čtverce jsou o poznání větší, než klasické kruhové řešení. To výrazně zvýší viditelnost a to může mít vliv na větší bezpečnosti na křižovatkách. A i když jsou jednotlivé panely s barvou větší, tak díky využití LED technologie je celé zařízení stejně velké, jako klasika. Na ruských semaforech je tedy větší barevná plocha, ale oproti původnímu řešení není celé zařízení o nic větší. Takže vlastně dokáže na sloupech šetřit místo a nabídnout větší barevné plochy, než současná na většině míst stále používaná řešení, která nejdeme nejenom v Rusku, ale i u nás.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora