Včera zdarma, dnes za peníze. ČEZ začal účtovat elektromobilům až 10 Kč za kWh i stání na nabíječce

Electric Car 4293130 640

Ještě včera bylo možné na nabíječkách ČEZ nabíjet elektromobil zdarma. Od dnešního dne je vše jinak. V platnost vešel nový ceník, který může provoz elektromobilu výrazně prodražit. Zatímco ještě do včerejšího dne bylo možné s čipem pořízeným za měsíční paušál nabíjet v podstatě neomezeně, nyní bude odběr kWh zpoplatněn. A co více, zpoplatněno bude i stání na nabíječkách.

ČEZ bude účtovat i 9,5 koruny za odebranou kilowatthodinu

Od března přichází ČEZ  s novými tarify pro dobíjení na jednotlivých stanicích, které jsou mnohem méně výhodné, než tomu bylo doposud. Majitel elektromobilu si může vybrat z několika tarifů, které se liší výší měsíčního paušálu, kilowatthodinami zdarma, ale i tím, kolik bude ČEZ účtovat nad rámec daného tarifu. Pro větší přehlednost vám v orientaci pomůže tato tabulka:

Mohlo by vás zajímat:  Peugeot upravil RCZ R na výkon 300 koní
 TaxiObchodní cestujícíVíkendový řidičPay as you goNeregistrovaný
Paušál:1 750 Kč550 Kč200 Kč0 Kč0 Kč
Cena za kWh:3,5 Kč4,5 Kč5,5 Kč7,5 Kč9,5 Kč
Zdarma:500 kWh122 kWh36 kWh0 kWh0 kWh

Zdroj dat: ČEZ

Pokud pomineme řidiče taxi služeb a zaměříme se na běžné majitele elektromobilů, tak nám vychází, že od tohoto měsíce je třeba počítat s tím, že odebraná kWh na dobíjecí stanici ČEZ může stát v rozmezí od 4,5 Kč až po 9,5 Kč. A to může provoz elektromobilu výrazně prodražit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dražší kilometr než v případě nafty nebo benzínu

Pokud bychom na dobíjecích stanicích ČEZ nabíjeli náš elektromobil jako neregistrovaní zákazníci, či v režimu Pay as you go, tak nás náklady na jeden kilometr u elektromobilu vyjdou v podstatě na stejnou částku, ne-li vyšší, jako bychom měli klasické auto se spalovacím motorem. Pokud budeme vycházet z průměrné spotřeby elektromobilu 20 kWh na 100 km, vyjde nás ujetý kilometr na částku v rozmezí 1,5 – 1,9 Kč, což je v porovnání se spotřebou řady naftových nebo benzinových vozidel stejná, ne-li vyšší hodnota.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen - Kompletní přejmenování modelů na oslavu úspěchu

Zpoplatní se také stání na nabíječce

Provoz elektromobilu může prodražit také stání na nabíječce, které bude od března na dobíjecích stanicích ČEZ také účtováno. A to částkou 2 Kč/min. Tato suma bude majitelům elektromobilů účtována vždy až po dobití akumulátoru na 100 procent, nebo po uplynutí předem stanovené doby. Tímto opatřením chce ČEZ eliminovat nadměrné blokování dobíjecích stanic těmi, kteří už mají dobito a měli by odjet.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

I toto může lidem přinést nemalé komplikace, jelikož budou muset hlídat čas spojený s tím, kdy bude jejich baterie plně dobita. V tu chvíli se musí vrátit ke svému vozu a přeparkovat. Pohodlnost spojená s tím, že dáme auto na nabíječku, vyřídíme si potřebné pochůzky či si zajdeme na oběd a až poté se vrátíme k autu, je také pryč. Tedy ne tak úplně – realizovat tento postup můžeme stále, ale za dvě koruny za minutu.

Zdroj: Autorský text, ČEZ
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora