Ve městě páchá většina řidičů hned několik přestupků. Pokutě se vyhnou jen díky laxnosti policie

Kdyby byla policie skutečně akční a hlídala všechny přestupky, divili bychom se, kolik jich během své jízdy spácháme. Někdo je udělá záměrně, někdo zcela nevědomky. A to hlavně při jízdě ve městě. Co patří mezi nejčastější situace, které odporují zákonu?

Blokování křižovatek

Ať už se jedná o klasickou křižovatku, nebo o kruhový objezd, přestupek je vždy stejný. Zákon říká, že vjet do křižovatky bychom měli teprve ve chvíli, kdy máme jistotu jejího bezpečného opuštění. Jednoduše řečeno, do křižovatky nebo na kruhový objezd bychom neměli vjíždět ve chvíli, kdy není volno na výjezdech. Realita je od teorie zcela vzdálená a ve městech je běžným koloritem, že auta stojí uprostřed křižovatek i kruhových objezdů.

Nevyužívání celé délky připojovacího pruhu

Především na okruzích měst se setkáme s několika připojovacími pruhy. U nich by to mělo fungovat stejně jako na dálnici. Je třeba využít nejlépe celou jeho délku a poté se bezpečně zařadit. Problém ale může nastat při kolonách. Většina řidičů to řeší tak, že se do průběžných pruhů snaží nacpat hned na začátku, co nejdříve. I to je ale chyba. Správné je dojet až na konec připojovacího pruhu a následně zipovat.

Mohlo by vás zajímat:  Tesla zvýší ceny v Číně. Reaguje na Trumpovu obchodní válku
Zdroj obrázku: Freepik

Nedávání přednosti chodcům

Chodci jsou přirozenou součástí měst. Na přechodech by jim řidič vozidla měl dát přednost. Ne každý to ale dělá, i když chodce vidí na dostatečnou vzdálenost a je si vědom jeho záměru. Mnozí prostě nezastaví a jedou dále. Problém však může nastat i na křižovatkách řízených semafory. Zelená, pokud odbočujeme vpravo, neznamená automatickou přednost. Je třeba počítat s chodci přecházejícími v ulici, kam odbočujeme. A ti mají i přes naši zelenou právo přednosti.

Nedodržování bezpečné vzdálenosti

Stačí se podívat na jakoukoliv kolonu ve městě a je jasné, že každý řidič by měl dostat pokutu. Málokterý z šoférů si totiž ponechává dostatečný prostor před svým vozem. To je důležité i při stání. V případě potřeby uhnout se vozidlům IZS totiž není prostor pro manévrování a sanitky, hasiči nebo policisté jsou zbytečně blokováni.

Zdroj: https://www.driverseducationusa.com/resources/how-to-drive-safely-in-the-city/